| Andi123456789 a întrebat:

ce materii trebuie sa învăț daca vreau sa devin medic veterinar si cata matematica trebuie?

3 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

In principal Biologie, dar si putina Chimie,. Matematica nu are un rol prea important aici.
In Cluj si Bucuresti admiterea la facultatea de medicina veterinara o dai la Biologie (Clasa a XIa)
Chimie (Clasa a Xa si a XIa)

| MariaSilvia1999 a răspuns:

Fizica și matematica și chimia nu sunt f grele, dacă știi cum să înveți și pricepi despre ce este vorba.

Eu te-aș invita să te pregătești singur la toate, dar trebuie să îți cumperi și cărți în plus față de manualele de școală, că dacă este concurs și alți concurenți vor citii mai mult decât în manuale ca să știe mai multe și mai bine....sau mă rog.

Ce este în manuale trebuie să cunoști la perfecție.

http://www.TPU.ro/......-p-s-sunt/

| gabitu25 a răspuns:

Salut. Pentru medicina in general iti trebuie biologie si chimie dar si un pic de fizica. Matematica ocupa si ea un rol important deoarece se spune ca matematica fizica si chimia sunt frati. Mai mult, pentru medicina veterinara iti trebuie zoologie. Sper ca te am lamurit.