Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

A incercat cineva sa cultive plante aromatice in ghiveci gen oregano, rozmarin? Cat de usor sunt de intretinut? Se merita?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Eu am menta si busuioc, un fel de ceapa fina, verde, careia ii tai frunzulitele cu foarfeca. Am avut si alte plante bune de pus in mancare dar s-au tot micit ca ele nu cresteau pe cat le solicitam eu. Intelegi? Le-am ingrijit bine dar niciodata suficient, ca am refuzat sa le "ajut" cu ingrasamant, cum m-au invatat floraresele. Pentru ca erau plante de mancat, cum sa le îmbâcseasc cu chimicale?! Mi s-a spus ca apa de robinet nu le acopera nevoile, ca trebuie sa le imbogatesc hrana cu ingrasaminte daca le tin in casa.
Am aflat la un moment dat de ingrasamintele speciale gen coaja de banana uscata etc.dar punand in pamant coji de fructe au crescut in pamant gângănii mici mai repede decat plantele mele aromatice.
Ma rog, batuta nu ma dau, am coltul meu cu ghivece si experimentez, experimentez...numai sper sa nu ma vezi la stiri laughing

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Da,se poate.

| andrei1237 a răspuns:

Eu am cultivat.Da, se merita!

| raduradu2014 a răspuns:

Da este simplu de ingrijit dar le trebuie caldura

| Albnegru10 a răspuns:

Foarte usor. Depinde cat de des doresti sa le rupi frunzele, cai trebuie sa traiasca prin fotosinteza si are nevoie de le. De aceea este recomandat sa i o jardiniera intreaga.

| Martina5 a răspuns:

Se merită plus că aduce o aromă deosebită.

| Fiona35 a răspuns:

Merita, depinde daca ai grija de plantele plantate.

| Marryisdreaming a răspuns:

Eu am incercat. Nu mi-a iesit, dar sper ca tu sa ai noroc. Good Luck. :* happy