| Simina94 a întrebat:

A pus cineva centrala cu cei de la Engie, centrala Ariston sau Viessmann?
In prezent am o centrala foarte veche ce trebuie urgent schimbata.
Va rog sa îmi recomandați centrale pe gaz care nu sunt problemátice si nu consuma foarte mult.
Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu am un Bosch de 7 ani, pana acum nu a dat nici macar o eroare. Mentenanță nu s-a facut deloc la ea, noci macar verificarea obligatorie.
O compar cu un Ariston al părinților mei, e drept ca e mai vechi, dar a avut vreo 5 interventii, inclusiv in perioada de garanție, in condițiile in care centrala e mult mai putin exploatata decat a mea. De resetari nu mai vorbesc, necesita cateva pe sezon.
Intr-o locuinta anterioara am avut o Beretta Mynute, fara condensare, a avut o placa de baza arsa în garanție si un senzor de temperatura de 4 lei 50, schimbat de mine. Centrala are 16 ani si inca funcționează, deservind in toata perioada 4 persoane si o suprafață de 180 mp.
Mai stiu o Beretta, a unui prieten, un model si mai vechi. A schimbat-o pe la vreo 16-17 ani, avea pori in schimbatorul de căldură si a preferat sa o înlocuiască decat sa o repare desi nu a avut nici o problema pana atunci. Clar a mees pe acelasi brand, acum avand o Beretta Exclusive, merge de cativa ani fara probleme.
Nu trebuie ignorate insa nici centralele Motan, stiu doua care se apropie de 10 ani si merg fara probleme, iar pretul de achiziție se apropia de jumatate fata de marcike consacrate.

Răspuns utilizator avertizat