| Sonia822 a întrebat:

Am niste mobila veche sculptata frumos, pe care am vopsit-o cand nu exista pe piata vopsea pe baza de apa, si nu-mi place cum a iesit. Exista vreun instrument cu care sa o slefuiesc, sa-i scot vopseaua, sa o aduc la materialul initial, pe care sa-l dau apoi cu lac? Parca am vazut ceva pe net, era un fel de bormasina cu disc, ce e recomandat?

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eee, nu exista vopsea pe baza de apa... Doar nu ai vopsit-o pe vremea lui Dej.
Neesențial insa, se poate slefui, insa efortul va fi foarte mare, mai ales daca vopseaua a fost de calitate. Am incercat cu flexul sa dau jos lacul de pe o mobila de stejar, cu o granulatie destul de dura. Desi parea ca se duce, dupa stergerea cu o carpa uscata ramanea ca nou. Si asta pe suprafață plană.
Subscriu la sfatul lui @pwetre, Decanolul ramane cea mai buna solutie.

| Sonia822 explică (pentru regis):

N-am cautat, n-am incercat, dar sunt grupuride Facebook axate pe design, in care utilizatorii folosesc vopseluri pe baza de apa pentru facelift pe mobila deteriorata, cu rezultate exceptionale

| regis a răspuns (pentru Sonia822):

Ce incercam eu sa spun era ca vopselele pe baza de apa au apărut cu cateva decenii in urma. Eu am vazut prima data in colilarie, cand ai mei au vopsit ușile de interior si au golosit o astfel de vopsea pentru a evita mirosul puternic al vopselei clasice.
Acum se gaseste intr-adevar o gama variată de astfel de vopsele, cu diferite efecte: lucios, mat, catifelat, cretat...
La mobila de care spuneam, din stejar lacuit, am folosit AquaMatt de la Oscar.

| sierra1 a răspuns:

"mobila veche sculptata frumos, pe care am vopsit-o... vreun instrument cu care sa o slefuiesc"

fiind sculptată, nu vei folosi o mașină ci cu șmirghelul și mânuța și maaaaare atenție

https://www.emag.ro/......DKV8T3MBM/

| relian a răspuns:

Foloseste o perie de sirma pusa pe un flex sau bormasina,asa cum spui ca ai vazut.
Iei asa vopseaua veche,apoi cu alta masinarie cu hartie de smilgher finisezi si ai terminat lucrarea.
Nu folosi vopsea pe baza de apa,este apa de ploaie,am facut eu greseala asta si,iti zic din experienta,nu merita.
Unde pui ca am luat cea mai scumpa vopsea cei pe piata,am dat mai scump ca aia in ulei si is lamurit.

Poate sa vie si bunica,nu o sa mai ma convinga nimeni de rahaturi cu apa,pistol cu apa,vorba unora laughing
Vopseaua pe baza de apa este buna pentru pereti si tavane,in rest nu-i buna.
hai sa zic mai dai si usile interioare,asta daca ai usi de lemn,placaj etc.
Dar mobila pfff o sa vezi daca dai cum o sa iasa.
Spui ca vrei sa dai cu lac? Pai si cand o sa dai cu lac peste vopseaua aia pe baza de apa cum crezi ca va iesi? Tare ma tem ca va incepe sa se intinda laughing
Daca iti place culoarea lemnului,slefuisti,apoi dai direct cu lac, ai terminat lucrarea.
Mie personal imi place culoarea alba sau neagra pe lemne, alte culori nu prea.
Deci trebuie sa ai perie de sarma pentru lemn, asta pentru sa indepartezi vopseaua veche, apoi sa finisezi trebuie smirlghel sau cum se mai numeste.
Fara scule te ia batu laughing te apuca craciunu si tu inca nu termini, asta daca vrei sa faci asa fara scule.

| minrest a răspuns (pentru relian):

Acuma, cauta sa vizualizei ce inseamna sa pui peria de sarma actionata de un motor electric pe lemnul sculptat. Detaliile, muchiile, vor fi netezite, sculptura e modificata si isi pierde valoarea estetica. Este cel mai sigur mod de a distruge mobila.

| relian a răspuns (pentru minrest):

Ai folosit vreodata vreo scula de genul asta? din ce spui se pare ca nu prea, sa nu zic nicioata.Peria aia de sarma pentru lemn este moale, nu-ti razuieste lemnul asa cum crezi tu, nu pui perie de sarma pentru metal laughing Deci daca nu te pricepi stai usor.Peria aia va lua oara vopseaua si nici pe aia toata, de aia urmeaza sa dai si cu ceva mai fin.Deci nu am zis sa foloseasca disc ce spune ea, am spus perie de sarma pentru lemn.

| minrest a răspuns (pentru relian):

O perie de sarma pusa in flex sau bormasina altereaza o sculptura de lemn.

| minrest a răspuns:

Acum, odata ce a fost vopsita, ar trebui restaurata. Asa poate fi salvata. Daca valoarea mobilei merita pretul restaurarii, desigur.

| Pwetre a răspuns:

Trebuie sa folosesti Decanol.
La 15 min dupa aplicare vopseaua veche se umfla si poate fi indepartata cu o pensula sau un burete de bucatarie mai aspru.