Întrebare recomandată | MaraCinga a întrebat:

Am niste rasaduri de cartof dulce si as vrea sa stiu ce fel de pamant si substante le trebuie si cat timp trebuie sa astept de la plantarea rasadurilor pana la recoltare.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu stiu daca or sa mai faci ceva la ora asta.Batatul se planteaza primavra.Ce pamint trebuie? Normal ca la orice planta, ba chiar planta asta creste oriunde daca ii dai apa.Cit timp sa astepti? Pai cit astepti si pentru cartoful normal, deci citeva luni.Este o planta tropicala deci are nevoie de ceva apa.Si nu trebuie sa platezi rasaduri, poti planta si direct tuberculi.Dar la fel de bine poti sectiona parti de lastari, pui la inradacinat si obtii rasaduri.Cred ca asa ai obtinut ce ai. Daca vrei productii mari trebuie sa ai un sol ceva mai afinat.Personal nu imi plac, si sint de obicei folositi de oamenii foarte saraci in alimentatie in zonele de origine.Are gust de dovleac, dar daca ii faci ca si cartofii pai in ulei nu se mai simte gustul ala.Am mincat batat inca de prin 94 cind sa adus prima data in Romania la institulul agronomic din Bucuresti si sau facut unele observatii, desi mare scofala nu este, creste mai rau ca buruienuile de la noi.

| MaraCinga explică (pentru relian):

"citeva luni" am intuit si eu... voiam cv mai exact. Intre timp am gasit ca poate fi recoltat in 4 luni. Rasadurile le-am crescut singura, din cartofi dulci de la magazin, pusi pe scobitori in apa. Eu locuiesc la bloc si ii cresc in pod, in ghivece foarte mari.

| M3K4N0ID a răspuns:

Nu mai folosi substante si lasa-le sa creasca asa din pamant-ul lasat de Dumnezeu!