| untu a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care stau la tara si se pricep foarte bine la gradinarit! Am auzit ca exista o metoda ecologica de a proteja rasadurile de rosii impotriva manei ( a fungilor) intepand la baza tulpinilor aproape de pamant un fir de cupru de 2-3 cm? A incercat cineva metoda asta ecologica? Si cum a fost? Rog seriozitate!

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu am auzit de asta, dar am sa fac o incercare cand voi avea rosiile facute, cred ca merita, ceea ce poti face si tu. Si vedem pe urma rezultatul!

| Kogaion a răspuns:

Http://agrointel.ro/......tisitoare/
Sper sa-ti fie de folos, succes.

| untu explică (pentru Kogaion):

Multumesc... dar stiam de acest site, dar macar ca a incercat cineva sa experimenteze? Nu stiu daca este adevarat sau fals, nu vreau sa risc!

| Kogaion a răspuns (pentru untu):

Ai putea incerca doar pe o tulpina si sa vezi ce rezultate ai. Asta in caz de nu vei gasi un raspuns aici.

| untu explică (pentru Kogaion):

Multumesc frumos! happy

| DoarRaspunsBun a răspuns:

Nu are niciun efect, doar reclame aiurea, mai bine încearcă la Ecoplant, o sa îți dea sfaturi mai bune!

| untu explică (pentru DoarRaspunsBun):

Dar ai incercat experimentul?

| DoarRaspunsBun a răspuns (pentru untu):

Da, l-am mai vazut intr-o reclama pe Facebook, am incercat si am asteptat 1 zi, o saptamana si degeaba!

| untu explică (pentru DoarRaspunsBun):

Cum asa de repede? Trebuia sa dureze mai mult experimentul, se aplica cand tulpina patlagelei rosii sa fie groasa ( capata nuanta mov)! Ce s-a intamplat?

| DoarRaspunsBun a răspuns (pentru untu):

Este mai veche, eu am încercato acum un an sau doi

| untu explică (pentru DoarRaspunsBun):

Si? Nu mi-ai spus ce s-a intamplat? S-au ofilit rosiile sau a dat de mana sau fungi?