| wizard_cristi a întrebat:

Am plantat niste seminte putin mai devreme. Am aruncat la gunoi plicul asa ca nu mai stiu cum se numeste. Stiti cumva la cat timp trebuie sa ud ghiveciul si cam in cat timp apare planta din pamant?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa germineze in cateva zile dar depinde de umiditate, caldura si lumina. poti uda de 2 ori pe saptamana si lasa ghiveciul la lumina dar nu in soare puternic, ar fi de preferat sa pui ghiveciul in bucatarie.semintele daca au prea multa apa pot mucegai, daca este prea putina sau deloc pamantul devine tare si planta nu are putere sa rupa pojghita care se formeaza.

2 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Puterea de germinatie a semintelor este influentata de mai multi factori:temperatura, umiditate, fazele Lunii.
Nu este important ce ai semanat ci ce vei culege.
Nu trebuie sa faci exces de zel cu udatul. Poti axfisia plantele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stii cum se "numeste" semintele, oricum vei afla cand ies... day dreaming, dar sa nu uzi ghiveciul, numai pamantul. totusi semintele sint de flori sau fructe? silly