| Ae1 a întrebat:

Am spart un pitic de gradina, cu ce as putea sa l lipesc?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exact cu materialul din ce este facut!
De obicei, "piticii" de gradina se fac din ipsos (ghips). Cu o pasta bine frecata de ghips se poate lipi statueta, cu conditia ca siprefetele de lipit sa fie un pic umezite, cu cateva minute inainte.

| darrio2007 a răspuns:

Cu aracet. De obicei este confectionat din ipsos. Sau ghips, mai pe intelesul tau.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu picatura

| Simpatic a răspuns:

"Picatura cand lipeste, nimic nimic nu dezlipeste."

| RxTx a răspuns:

Sunt atât de ieftini noi maxim 50 lei și au apărut acum de curând modele așa de frumoase în câț nu ar trebui să te panichezi.( mie imi place să lipesc lucurile cu prenandez pentru că dacă nu le-am pus din prima la mare artă îmi mai permite să mai mișc cioburile până când le nimeresc pe poziție, înafară de asta să îti zic de ce este bun prenandezul in viață imaginează-ți că lipești o doză de legături capacul de la un transformator încărcător de lapotp sau cineșție ce chestie pe unde ar mai trebui să mai umble pe viitor alții, dacă tu lipești cu prenandez nu te înjură nimeni pentru că este foarte ușor de curățat și nu lasă urme, dar dacă ai da cu super glue seau alte lucururi cum ai mai putea să desfaci vreo dată fără să se cunoscă )
în cazul de față merge aproape orice lipici până șî aracet merge, dar așă în viață îțî recomad să deții o sticluță mică de prenandez te scoate din multe belele!

| 1997onur a răspuns:

SuperGlu

| SharpEagle a răspuns:

Depinde din ce material e facut. Daca e ceramica, pvc, plastic samd. Pentru fiecare exista un adeziv specific.
Depinde si halul in care s-a spart, in cate bucati, ca poate e mai rentabil sa cumperi altul, decat sa dai bani pe o gramada de adeziv si sa iesi mai scump (plus ca arata ca dracu).

| Lorena6879 a răspuns:

Cu picatura sau hotglue, aracet.

| Brizbriz a răspuns (pentru Lorena6879):

Cu picatura IN ORICE CAZ NU
picatura se dizolva in apa, ori in gradina mai ploua
aracetul e cel mai bun

| Lorena6879 a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu am știut

| Brizbriz a răspuns (pentru Lorena6879):

Bun venit pe TPU
si eu stiu MULTE
dar NU pe toate
si eu am invatat multe aici, de aia site-ul asta, CHIAR MERITAwinking
asa invatamwinking