| anonim_4396 a întrebat:

Am un aragaz pe care l-am achizitionat in urma cu aproximativ 1 an si jumatate.
Aragazul e nou - nout, l-am achizitionat de pe Emag si am inca certificatul de garantie pe undeva, sper! happy (certificatul cred ca e valabil pentru 2 ani de garantie).
Problema e ca am observat recent un soricel simpatic happy (l-am auzit facand galagie si manifestandu-se uneori in interiorul aragazului! happy
Problema e ca fix in acel loc fusese montata in trecut o chiuveta cu scurgere afara si banuiesc, pe acolo ar fi putut ajunge soricelul direct in aragaz! (gaurile aparent ar fi astupate, am verificat!).
Joi am intampinat aceasta problema : am pornit ochiurile aragazului, iar la pornirea ochiului mare siguranta bate jos instant! (la celelalte functioneaza normal, inca! straight face).
Vineri am bagat ceva la cuptor, functiona (desi a batut jos de 2 ori siguranta la pornire), ieri dimineata am bagat iar ceva la cuptor si ori de cate ori am incercat sa pornesc cuptorul, siguranta batea jos instant!
Am renuntat de teama!

Oare mi-a stricat soricelul aragazul? happy

Daca da si folosesc intre timp cele 3 ochiuri functionabile ale aragazului (care aparent, inca cel putin nu bat jos siguranta), voi fi in siguranta?! Sau exista vreun pericol?
Cum pot repara aragazul? Si se poate repara acesta (in cazul de fata, daca soricelul la stricat laughing ) - cu ajutorul garantiei, inca in vigoare?
Cum pot sa imi dau seama ce pagube a facut soricelul?
Si la ce pericole ma expun concret folosind aragazul in continuare?
Stiu ca trebuie sa extermin soricelul! happy, m-am ocupat deja! laughing

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu prea înțeleg ce inseamna a bate siguranța jos, dar in principiu orice defecțiune poate fi remediata, doar ca uneori nu prea merita.
Un soricel nu prea poate provoca insa daune majore la un aragaz. Cat timp nu ai scurgeri de gaze, nu prea e pericol, iar soriceii nu pot roade conductele metalice.

| regis a răspuns (pentru regis):

Am uitat esenta. Nu ai nevoie de certificatul de garanție, in grneral ajunge dovada achiziției (factura sau bon fiscal). In cazul eMAG gasesti totul in contul tau, dar e sificient sa soliciti trimiterea produsului in service. Daca soliciti asta unui operator, este suficient sa stii o perioada aproximativa, vor identifica ei vanzarea si toate documentele necesare.

| sierra1 a răspuns:

"Oare mi-a stricat soricelul aragazul? "

până nu-l probezi, nu știi. N-are rost să ne dăm cu presupusul așa... de amorul artei

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Daca te referi la al proba in sensul de a functiona corect, normal - am spus!
Siguranta de la tabloul electric bate jos instant la 1 din cele 4 ochiuri ale aragazului! Cum folosesc / pornesc ochiul respectiv, cum bate jos siguranta!
Iar cuptorul aragazului ( este aragaz electric / adica la curent! ), face nazuri serioase, atat de serioase incat, bate instant siguranta la pornire, mai nou ) -asfel incat am incetat definitiv sa- l mai folosesc ( cuptorul )- nici nu as avea cum sa-l folosesc din moment ce bate instant siguranta iar el are nevoie de curent pentru a functiona!

Inainte de a observa activitatea soricelului in interiorul aragazului, acesta nu avea niciun fel de problema de functionalitate!

Daca te referi la o alfel de proba, adica la o verificare de specialitate - eu sunt 0 pe domeniu! happy ( mie ca daca il verific / repar eu iese cu dezastru! laughing

Am niste cunostinte care s-ar pricepe dar nu cred ca vor avea timp taman acum sa-mi repare ei mie aragazul! Si nu stiu daca ar putea...
Iar de reparat de catre Emag, firma care se ocupa cu asa ceva, nu stiu daca intra si " stricaciunea provocata de un soricel " happy la motive de a fi reparat aragazul moca de catre ei ( bine, si pe bani fie, numai sa fie seriosi!
Oare cat ar costa o asfel de interventie, platita?

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Oare cat ar costa o asfel de interventie, platita?"

poate e distrusă pe câțiva cm izolația vreunui cablu și atunci costă 5 lei. Sau poate e altceva...

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Cu siguranta e altceva!
Prea dansa si se zbenguia soricelul in interior! happy straight face
Iar acum bate jos siguranta, doar la pornirea aragazului!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu îl poți tu repara. Dacă l-a stricat și există pe undeva o curgere de gaz, poți sări în aer.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

" Nu îl poți tu repara. "
Nici nu as incerca, vreodata! happy
Si asta pentru ca tin la viata mea si a celor din jur! Reparandu-l as provoca un mai mare dezastru decat daca ar ramane definitiv stricat laughing
Ma refeream la a cere ajutor specializat, de ex celor de la firma Emag care se ocupa cu reparatiile electrocasnicelor achizitionate de la ei pe baza Garantiei!
Oare intra si " stricaciunea provocata de un soricel " happy la motive de a fi reparat in cadrul Garantiei? ( adica gratis? ) - sau cat ar costa o intrventie specializata, platita? ( general, indiferent de firma, dar sa fie profesionisti si sa repare problema!? )

Nu e pe gaz, e aragaz electric, functioneaza pe curent! ( de aceea cand pornesc aragazul si ceva nu e ok, siguranta bate jos! )

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Șansa ca un șoricel să își fi găsit locul într-un aragaz nou sunt 1 la un milion. Tu spui că este stricat și ei vor verifica ce animal a fost. Dacă este în garanție, mergi pe linia contractului de garanție.

| relian a răspuns:

Soricelul ala tia ros ceva cabluri, ori lea intrerupt, alea fac scurt, iar tu cand vrei sa pornesti acel ochi ce spui, siguranta sare.

Ai o exprimare cam ciudata laughing a trebuit sa citesc de vreo 2 ori sa inteleg ce vrei sa spui.
" Siguranta batea in jos "cei cu exprimarea asta? Daca ai fi bagat si tu o exprimare normala laughing romaneasca, sigur stiau toti desppre ce anume vorbesti.

Treb sa intrebi ceva genul asta : Am un aragaz cu aprindere electrica, cand vreau sa aprind nu stiu ce cuptor, sau ochi sare siguranta de la tablou. Ia zii cum suna?

Stia omu despre ce este vorba.

Mai mult ca sigur soarecele ala tia ros cabluri, tu cand apesi butonul sa faca scinteie, cablul ala ros face scurt cu tabla aragazului si siguranta de la tablou sare, nu bate laughing asa cum te exprimi tu.

Poti folosi aragazul in continuare fara probleme. Daca vrei sa folosesti si cuptorul sau acel ochi care nu se apinde atunci cand folosesti acel buton, poti folosi un aprinzator, sau un chibrit ceva, asa il vei putea aprinde.

Sa remediezi, trebuie sa aduci pe cineva care se pricepe sa desfaca, apoi sa vada ce este acolo ros, eventual sa inlocuieasca acele cabluri.
Atentie pe cine chemi si ce cabluri pune, la aragaze se folosesc cabluri cu izolatie ce rezista la temperaturi f inalte, asta ca idee.

O alta idee, este sa scoti aragazul din priza, in continuare il vei aprinde cum am spus cu un aprinzator sau chibrit, bricheta, ce ai tu sau iti vine mai usor de folosit.

Dar un aprinzator de gaz este cel mai bun. Daca duci aragazu la garantie, desi cred ca de a trecut 1 an sigur nu mai este in garantie, depinde si ce garantie are, aia cand or sa deschida si vor vedea ca acele cabluri au fost roase, o sa te puna sa platesti, pentru ca nu e din vina cablurilor, este vina ta ca ai avut soareci.

Asa ca cea mai buna idee, ori sa platesti pe aia ce til repara, ori sa aduci pe cineva acasa.Sa aduci pe careva acasa e cel mai bine, sa nu te, mai cari tu cu ala pe mai stiu eu unde.Dar cum am spus daca trebuie inlocuite cabluri, ori puse izolatie peste, trebuie folosite cabluri sau materiale care rezista la temperaturi mari si care nu iau foc.

Cum am spus acele cabluri au izolatie care nu ia foc, chiar de pui tu in foc nu ia foc, sau ia foc f f greu.
Treb sa folosesti cabluri tot pentru asa ceva.

Asa ca ai 2 solutii, sa repari, caz in care trebuie sa dai bani, ori sa folosesti cum am spus mai sus, scos din priza.

| relian a răspuns:

Acu am citit ca este aragaz electric. Nui grav, se repara usor, elementul electric nu are nimic, ala e metal nu poate soarecele sa roada, a ros doar ceva cabluri ce se conecteaza la ochiul si cuptor, care nu mai functioneaza si care face ca siguranta sa sara.

Vorba cuiva pe aici, poti si tu sa repari, dar ai nevoie de cabluri, daca is cele care vin concetate la elementul electric, alea is cabluri cu izolatie cum am spus speciala, cauti cabluri de la alt aragaz, sau noi daca or fi, scoti aragazu din priza, iei o surubelnita si te apuci de desfacut.
Daca nu te pricepi, cauti pe cineva care se pricepe, la telefon, pe whatsapp, dai camera, arati, ala spune ce sa faci, uite asa repari free si capeti si experienta laughing

Am facut eu asa cu sora mea, la un atomizor, cineva a spart rezervorul de benzina, eu am luat altul si le-am trimis, dar zice, n-are cine sa il instaleze laughing
Zic ai surublenita? Da am. Stii sa o folosesti? Stiu. Da camera, si i-am spus asa la camera cum sa faca, am asistato si a rezolvat laughing

Numa sa vrei, asa daca nu vrei, atunci platesti.Dar sora mea stie sa foloseasca si trimerul, coasa aia cu fir, ea taie iarba pe unde trebuie.

Am vazut femei romance care stiu destul de bine sa foloseasca scule, asa ca nu-i rau sa incerci si tu, doar nu te maninca laughing

| relian a răspuns:

laughing Rosalia tai copaci cu drujba si tu ce faci, ramai in urma laughing A bagat pe aici o intrebare daca e in regula sa taie o femeie cu drujba.

Asa ca tu fa-o pe epectricianu, repara aragazul singura, pai ce facem aici, nu merge asa fara sa stii sa faci nimic, de aia esti pe TPU nu? Stii sau daca nu stii te ajuta careva laughing asa ca hai gaseste scule, gaseste mester care se ofera sa te ajute si rezolva problema.

Spui ca deja de exterminarea vinovatului te-ai ocupat, deci se poate, asa ca nu mai sta, problema aia nu se rezolva singura de la sine.