| Costache_Marian_1990 a întrebat:

Buna am demi facut facut instalatia de caldura si nu stiu carea ar fi mai bune cele de cupru sau cele de ppr si grosime tevilor carea ar fi mai bune...

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu merg pe cupru, îmi inspira mai multa încredere. 15 mm e absolut suficient, desi instalatorii susțin ca nu. Uita-te la un robinet de calorifer si ai sa vezi ca orificiul de trecere al apei este mult mai mic.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se zice ca incalzirea prin pardoseala este mai buna pentru ca se ridica caldura de la picioare si te incalzeste mai bine.
Dezavantaje:
-unul dintre dezavantajele acestui sistem de incalzire este faptul ca poate ridica praful din incapere mai repede decat sistemele clasice cu radiatoare, datorita faptului ca incalzeste o mare parte a pardoselii, acesta fiind si unul dintre motivele pentru care nordicii il utilizeaza cu preponderenta in incaperi cu umiditate ridicata;
-tevile se pot sparge si inlocuirea lor este anevoioasa si cu mari distrugeri;
-podeaua se incalzeste puternic si umblarea desculta a copiilor neatenti poate crea probleme. Deasemenea duce si la uzura mai rapida a podelei sau covoarelor;
-locuinta trebuie sa fie bine izolata altfel pierderile mari duc la un consum suplimentar de curent sau gaz (depinde pe ce ai centrala);
-sistemele de incalzire in pardoseala au o inertie mare. Un sistem eficient ajunge la 80% din capacitatea in 6 ore iar la 100% in 24 de ore. Aceste sisteme trebuie sa functioneze permanent nu in sistem deschis/oprit.
Sistemele mai slab executate pot ajunge si intr-o saptamana sau niciodata;
-sub mobilier fara picioare nu poti pune instalatie. Cand schimbi mobila ce faci?
Daca faci instalatie exterioara (cu calorifere) singura solutie buna este cuprul. Grosimea tevilor o va calcula meseriasul depinzand si de conditiile oferite de locuinta. De obicei cele de 15 sau 18 sunt de ajuns. Cele de 18 se folosesc pana la ramificatii si de acolo se merge cu 15. Numai un meserias poate spune corect.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cupru fara indoiala. Daca vei avea temperaturi mari in instalatie, eventual cu un strat izolator aplicat peste.

| anonimg a răspuns:

Este mai bună instalația prin pardoseala.
Eu nu as pune de cupru pentru că atunci când sunt încinse te poți arde dacă le atingi din greșeală.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Ppr=mai ieftin, mai durabil comparativ cu cuprul.Am acasa(casa, nu apartament) si prin pardoseala si prin calorifere.Confort termic mai ridicat acolo unde este prin pardoseala.Meseriasul iti v-a spune si grosimea tevilor, asta daca nu faci tu instalatia.

| alizeu11 a răspuns:

PPR nene! Durabile ( mai putin zgomot la vibratii si socuri ), intretine mai mult caldura, nu se infunda atat de des din cauza coroziunii si nu se sparg atat de des! Iti vorbesc romaneste babeste pe intelesul tau! Sa priceapa tot omul! Rezista la presiuni mai mari, au elasticitate! PPR! Si sunt si mai ieftine nu? Hai sa traiesti!