| Ae1 a întrebat:

Buna! Am luat de la munte un pui de brad. Cum as putea sa-l plantez in curte, oriunde sau este nevoie sa-i fac amestec de pamant cu nisip cum am citit pe diferite forumuri? Multumesc

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Brazii cresc la altitudinea de 1500 - 2000 m și iubesc soiurile sărace în humus, numite spotzoluri. Rădăcina pivotantă îi ajută la fixarea în sol și printre stânci. Înmulțirea lor, este favorizată de altitudine, pentrucă că fiind gimnosperme, adică cu sămânță neînchisă în fruct, conurile feminine sunt situate la baza bradului, cele masculine sunt poziționate sus.

Vântul scutură săculeții de polen (florile masculine) pe conurile de la bază (florile feminine). La câmpie, acest tip de înmulțire nu ar fi eficient. De aceea bradul preferă zona montană."

Daca locul in care il plantezi nu ii este prielnic, nu va creste.
Nu trebuia sa faci asta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Amestec cu nisip? Nu am mai auzit, si nu mi se pare relevant. Brazii traiesc in padure, in pamant moale, deloc nisipos. O duc bine in zone umbrite partial.
Trebuie sa il plantezi intr-o perioada umeda, cum ar fi toamna sau primavara. Sunt sanse sa se prinda si acum, dar cu conditia sa nu il pui intr-un loc secetos, batut nonstop de soare.

| relian a răspuns:

Pune-l intr-o galeata sau ceva ghiveci mare, il tii asa 1-2 ani,apoi il plamntezi in pamint la locul definitiv.
In galeata,container ceva o sa poti avea grija de el mai bine,il poti muta prima fata la ceva loc mai umbrit,asta pana cand isi fixeaza radacinile in pamantul din ghiveci,apoi il muti la soare.

M,ajoritatea plantelor au nevoie de lumina,nu te lua dupa unia care spune ca trebuie umbra,in umbra cuiva nimic nu se dezvolta,nici omu daca sta in spatele unui profesionist,niciodata nu va putea fi vazut de altii.
Pamintul trebuie sa fie afinat,dar poti pune pamanit de flori,ce gasesti tu la magazin,poti sa il amesteci cu nisip sau nu,o sa fie bine.

Deci bradul creste si la cimpie,asa ca aia care cauta si se documenteaza unde cresc brazii,probabil ei nu au vazut brazi la om acasa la ses,sau in parcuri.
La ses cres si brazi si molizi,si pini si mai orice.

Deci fa cum zic,gaseste o galeata ceva,de aia de vopsea,sau ceva vas asa mai mare,dai gauri la fund,pui acolo o bucata de pinza,ceva tricou rupt,cirpe etc, apoi pui pamint si plantezi bradul ala asa, uzi, apoi tii stiu si eu o saptamana mai la umbra, dar nu la intuneric laughing deci mai umbrit sa nu bata soarele direct pe el.

Asta e tot ce trebuie sa faci.Ce zic altii este ce citesc si ei pe net, dar nu baga in sama.

| Ae1 explică (pentru relian):

Nu l am rupt intentionat, am cazut si m-am apucat de el sa nu cad peste copil, in momentul ala nu am mai gandit, are radacina cam mica totusi o sa incerc

| mi25 a răspuns:

Daca l-ai luat cu pamant la radacina, o sa se prinda. Daca radacina este goasa sunt sanse mici.
Am plantat peste 100 de brazi si ma pot lauda ca s-au prins cam 80%. Nu ma refer la puieti din pepiniera, ci la braduti de 5-10 ani. Am sapat cu harletul in jurul lor si i-am transportat cu pamant. In groapa unde i-am sadit am pus si cateva pietre de marime mai mici decat pumnul.