| d3utzsa a întrebat:

am o intrebare! cam cat consuma un aragaz electric? cu plita si cuptor! stiu, in functie de cat consum dar cam la ce pret sa ma astept la factura de la lumina? la milioane sau la cateva sute de mii pe luna? ast un raspuns va rog!

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

Trbuie sa scrie puterea lui in Watt pe eticheta sau in cartea tehnica. De exemplu are 2000 W ( sau 2 KW) atunci inseamna ca, consuma 2 KW intr-o ora si sa zicem ca l-ai folosit o ora, atunci vezi cat costa un KW ori 2 ca ai consumat 2 KW si da undeva la 1, 5 lei. Nu stiu cat costa KW-ul. In principiu nu cred ca sare de un milion, dar cum ai zis si tu: depinde cat mananci la el. Bafta si pofta mare.

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Depinde ce putere are aragazul şi ce performanţe! Dacă e modern de clasă AA+ consumă puţin.
Să estimăm un consum:
2kw ori 30 zile=60kw ori 3, 5 lei cam 210 lei maxim!

| d3utzsa explică:

Mutumesc!

| ReZcs a răspuns:

Aici gasiti informatii complexe despre aragazuri electrice: https://inspectorul.ro/cum-alegi-un-aragaz-electric-si-ce-modele-recomand/