| Arina23 a întrebat:

Buna,
Am o problema cu centrala Beretta. După ce folosesc apa rece, centrala începe sa meargă timp d 2-3secunde. Menționez ca apa calda nu este folosită. Este normal sau ce trebuie sa fac? Presiunea este de 1.5. Multumesc

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu are legătură cu faptul ca nu e legata chiuveta la bucătărie. Singurul lucru care se modifica la centrala atunci când deschizi apa rece este presiunea la intrarea apei, dar asta nu ar trebui sa o afecteze.
Sub centrala ar trebui sa ai 4 țevi, cu robinet pe fiecare. Identifica țeava de apa calda (dai drumul la apa calda la una din baterii si vezi care țeavă se încălzește), închide complet robinetul. După ce l-ai închis, încearcă din nou apa rece, vezi daca centrala pornește la fel.
Daca nu pornește, problema e la baterii. Daca pornește si cu apa calda închisă, probabil va trebui sa montezi o supapa de sens la intrarea in centrala, care sa nu permită pierderea presiunii in centrala atunci când folosești apa rece.

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Singura explicație ar fi ca bateria are cartușul uzat si in momentul in care deschizi apa rece vine si putina apa calda. Încearcă aceeași chestie cu alta baterie, de exemplu cea de la baie sau chiar trăgând apa la WC.

| Arina23 explică (pentru regis):

Buna Regis!
Doar la baie folosesc apa rece, atat la chiuveta cât și la cada.
La bucatarie nu am montat inca chiuveta.sa fie oare din cauza aceasta?
Centrala pornește timp de 3 secunde după ce apa rece este închisă. Este ca un impuls. am testat atat cada cat și chiuveta. In ambele situații este la fel.

| Arina23 explică (pentru regis):

Buna Regis!
Am închis apa calda de sub centrala, așa cum mi-ai transmis. Într-adevăr centrala nu mai porneste. In cazul acesta ce ar trebui sa fac, sa schimb bateriile de la baie? Ce îmi poți sugera? Instalatorul care a venit mi-a zis ca :arată la centrala ca merge apa calda când e pornita pe calda, înseamna ca e ok și ca ar trebui sa verific centrala. Adică instalația lui e ok. Acum ca am găsit cauza, ce as putea face?

| regis a răspuns (pentru Arina23):

Nu poți face altceva decât sa încerci înlocuirea uneia din baterii sau macar a cartușului, sa vezi ce se întâmplă după. Daca prima se rezolva, o poti inlocui si pe a doua. E putin ciudat ca ambele au aceeași defecțiune.

| Arina23 explică (pentru regis):

Am înțeles. Ok, merci frumos pentru ajutor!

| regis a răspuns (pentru Arina23):

Nu are legătură cu faptul ca nu e legata chiuveta la bucătărie. Singurul lucru care se modifica la centrala atunci când deschizi apa rece este presiunea la intrarea apei, dar asta nu ar trebui sa o afecteze.
Sub centrala ar trebui sa ai 4 țevi, cu robinet pe fiecare. Identifica țeava de apa calda (dai drumul la apa calda la una din baterii si vezi care țeavă se încălzește), închide complet robinetul. După ce l-ai închis, încearcă din nou apa rece, vezi daca centrala pornește la fel.
Daca nu pornește, problema e la baterii. Daca pornește si cu apa calda închisă, probabil va trebui sa montezi o supapa de sens la intrarea in centrala, care sa nu permită pierderea presiunii in centrala atunci când folosești apa rece.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti sigura ca folosesti apa rece si nu cea calda?

| Arina23 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, apa rece

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Arina23):

A umblat cineva la centrala in ultima vreme? Ma gindesc ca poate au fost inversate robinetele/dat peste cap traseul apei.

| Arina23 explică (pentru GabiDumitrescu):

Acum o luna am făcut ISCIR ul.si a umblat doar acel domn.altcineva nu a umblat.este bloc nou, abia m-am mutat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Arina23):

Aha. Atunci suna-l pe respectivul sa vina sa vada ce magareata o fi facut.

| Arina23 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok.merci!

| Edibarbu a răspuns:

Salutare
Ai rezolvat problema asta? Dacă da cum? Am aceiași problema și nu cred ca e de la baterie pentru ca face când se oprește apa rece și la masina de spălat și la vasul de la wc...
Ms