| doina40 a întrebat:

Am si eu o problema,sper ca cineva sa ma poata ajuta, de aceea va multumesc anticipat! Vecinii de la scara alaturata mie si.au montat acoperis pe bloc(sarpanta).In coltul dispre scara vecina(a mea fiind) au lasat doar un burlan orizontal de scurgere de vreo 40cm.,nu era legal sa.l duca pana jos? Toata apa se scurge pe directia mea,eu avand deasupra geamului un acoperis mic de protectie(pvc) imi bate pe el, face zgomot de la jetul de apa care se scurge si improasca peretele.Mai mentionez ca stau la parterul blocului....Am incercat sa vorbesc cu proprietarul dar nu am ajuns la nici un rezultat,ce ma sfatuiti sa fac, multumesc!

10 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Cu vorba nu faci nimic, astia sunt oamenii si cred ca la bloc numai el conteaza! Poti face o sesizare scrisa adresata presedintelui asociatiei. Ceri numar de inregistrare, iar comitetul trebuie sa-ti dea un raspuns in scris si sa ia o decizie de rezolvare favorabila de ambele parti! In caz contrar, te adresezi primariei, relatii cu asociatiile de propietari!

| doina40 explică (pentru fabiola):

Am sa mai incerc si asa....pana la urma cred ca o sa ajung in instanta daca e cazul! multumesc pentru sfat!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

In cazul scurgerilor, proprietarul e obligat sa-si dirijeze apa intr-un burlan comun de evacuare, sau direct, prin burlan intr-un canal.Nu e permis ca scurgerea sa fie suspendata in cazul in care improasca peretii altora, si nici pe acoperisul acestora.E si raspunderea administratorului, pentru ca renovarea se face cu bani comuni. Daca acesta nu vede drepturile tuturor locatarilor ca fiind egale, faceti o plangere la proprieterul blocului-primarie-sau chiar la politie. Poate fi incadrat la deranjarea linistii sau distrugere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu te poti intelege pe cale amiabila, adreseaza-te primariei de care apartii.Inteleg ca acea modificare, poate aduce daune si blocului in sine.In mod normal, ar fi trebuit sa obtina aprobare iar acel burlan sau jgeab sa directioneze apa in asa fel incit sa nu afecteze nimic.Mult noroc.

| doina40 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc,am sa incerc si solutia aceasta!

| doglady a răspuns:

Nu stiu daca era legal dar daca nu te poti intelege cu omul vorbeste cu administratoru blocului.

| doina40 explică (pentru doglady):

Am vorbit si degeaba, am fost si la asociatia de locatari...

| doglady a răspuns (pentru doina40):

Atunci doar politia poate rezolva

| doina40 explică (pentru doglady):

Am fost si la politie si mi.au spus ca nu este de competenta lor, sa merg la asociatia de locatari, am fost mi.am spus problema, a vorbit cu proprietarul cica...dar nimic! Multumesc oricum de sfat!