| Iulian99882 a întrebat:

Buna,as vrea sa fac o livada ca am mult teren dar nu știu ce Mi-ar trebui și cât de costisitoare ar fi investiția, știe cineva?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu trebuie sa stie nimeni, te interesezi tu singur.
De regula sa faci o livada ar trebuie sa desfunzi terenulpe care urmeaza sa plantezi pomi.Desfundat nu cred ca se mai practica in RO ca nu prea mai ai cu ce, banui nu stiu sigur.Bine si sefundatu asta e tot o aratura dar ceva mai adanca unde la 80 cm.
Ca urmare poti sa ari terenu din toamna cat mai danc posibil 30-40 cm daca se poate.
Deci cat costa aratura unui ha aia tu trebuie sa stii, o faci tu daca ai cu ce sau platesti sa o faca altul, deci te informezi acolo la tine.
Pomi la fel tu trebuie sa stii ce pomi doresti sa plantezi.De pret la fel trebuie sa te interesezi la pepiniere de prin RO, gasesti si pe net destule si cu preturi.Chestia e ca trebuie sa vorbesti din timp,cum ar veni vorbesti de anul asta pentru la anul,depinde ce specii de pomi si ce soiuri doresti sa platezi.
Livada la fel trebuie sa vezi ce merge bine acolo in zona ta, daca esti undeva spre munti, spre subcarpati doar no sa plantezi piersici, sau caisi, desi merg si aia, ideea e ste sa pui ceva care merge f bine acolo la tine in zona.
De asemenea trebuie sa stii s au daca nu sa te informezi ce s e vinde mai bine si sa stii dinainte la ce trebuie sa te astepti.
Initial sa infiintezi ai nevoie de urmatoarele:
1-teren arat de toamna
2-pomii
3-materiale cum ar fi cazmale, lut, balegar de vaca proaspat stiu si eu cateva galeti, apa
4-forta de munca, adica aia o poti face tu, nu-i cine stie ce mare volum de munca e.
Cat costa cum am spus tu trebuie sa te interesezi.
Ar mai fi un aspect legat de ceea ce vrei sa plantezi.In cazul in care doresti pomacee,adica mere, pere, gutui sa stii ca ai nevoie de un spatiu de depozitare, dar asta mai tarziu cand pomi vor fructifica, mai mult, adica incolo dupa vreo 5 ani de la plantare. Daca ai livada de genul asta ce am zis mere, pere, nu le poti vinde atunci toamna, deci va trebuie sa le depozitezi.
Sau poti evita depozitarea la tine, dar trebuie sa ai ceva contracte cu o fabrica sau cu un depozit care sa iti prea tie toata marfa din toamna.
Deci si in cazul asta tot tu trebuie sa te interesezi.
Deci pentru infiintarea unei livezi nu se cheltuie cine stie ce bani multi.
Aratu ala depinde cat e ha la tine acolo+discuire primavara
Pomii poti sai pui intre 10-15 lei de bucata, pui asa chiar daca e mai ieftin.Deci la un ha daca ai aproximativ 400 de pomi la 10 lei sau la 15 lei deja stii cat costa.
Restu apa, o roaba de lut si o roaba de balegar le gasesti usor banui.
Foarfeca de vie sau pomi, ai nevoie sa fasonezi radacinile si apa, aia sigur ai.
Problema se pune dupa infiintarea plantatiei mai ales dupa 5 ani incolo,atunci vei face cheltuieli mai mari.
Eu zic ca daca nu ai asa cunostinte de agricultura macar generale meseria aat nu-i de tine laughing iar daca totusi vrei sa te bagi sa aduci pe cineva sa te ajute,cineva care stie cu ce se maninca asa ceva.
As putea sa stau sati povestesc pe aici o saptamana despre multe chestii,dar cel mai bine cauta o carte de horticultura, daca stai cumva pe linga un oras mare din asta universitar cauta la aia ca au librabrii si gasesti o carte si acolo ai pas cu pas ce trebuie sa faci.Dar si in acest caz tot iti trebuie ceva asistenta.
Din ce am inteles daca vrei livada pe suprafata marelcei care iti vand pomii iti asigura si o oarecare asistenta, stiu asta sigur, pentru ca ei trebuie sa iti dea o oarecare garatie la pomii aiai si te poate vizita, eventual sa iti dea sfaturi, astfel ca pomii plantati sa aiba procent cat mai mare de prindere.Este si interesu lor pentru ca asa isi fac reclama,tu daca ei te ajuta o sai recomanzi si altora.
Pff hai ca am scris mult rau,nu veau sa te plictisesc.
Suna la pepiniere si povesteste cu aia ce vrei sa faci.
Bine stiu ca cele mai multe pepinire nu au specialisti asa de cum se lauda ei,dar asta e,macar e bun si cu sfaturile de plantare,ingrijire etc.
Cand zis specialist ma refer la toate aspectele,sa cunoasca nu doar ce se face la o livada ci si cum sa vorbasca cu clientii,cum sa le explice,cum sa le dea toate optiunile posibile, sai invete cei bun pentru fiecare client in parte, ce se cauta si etc.
Adica daca ai vorbi cu mine eu as fi ala care iti pune tie intrebari nu tu mie laughing astfel incat sa stiu ce poti tu, cat vrei de mult sa muncesti si multe alte chesti, exploatare, vanzare etc.
Gata ca deja dupa stii prea multe.

| anonimg a răspuns:

Eu as planta nuci. Numai că acestia nu vor crește dacă terenul ține apă.

| Raducons a răspuns:

Intai masori terenul vezi ce suprafata este, apoi trebuie delimitata si stabilesti ce fel pomi pui, asta depinde de zona, te poti interesa la
Directia agricola din zona, care iti va da toate informatiile de care ai nevoie.
Daca stii suprafata masori cati pomi incap, standard este3m intre pomi si 5 intre randuri, dupa ce ai calculat numarul de pomi vezi cat te costa sa ii cumperi, si mai trebuie ceva pentru forta de munca, singur va fi greu sa pui sute de pomi.
Sa studiezi bine problema pe site-urile de specialitate ca sa faci treaba cat mai stiintific.

| JohnMcPraise a răspuns:

Depinde cate hectare ai si cat vrei sa muncesti, exista companii care iti vor livra puietii de fructiferi pe teren si tu doar trebuie sa ii plantezi. Poti gasi puieti de mar la 6-7 ron daca cauti bine.
Ti-as recomanda totusi sa te interesezi de lavanda sau agrise, asta se vinde foarte bine in momentul asta si se planteaza mai usor.