Întrebare recomandată | Lola05 a întrebat:

Bună!
De când stau la cămin sunt nevoită să spăl hainele de mână, la lighenaș happy Problema nu e spălarea lor, ci clătirea, mereu mi se pare că nu se clătesc bine, chiar dacă le schimb apa de vreo 4-5 ori, parcă tot rămâne detergent în ele sad
Are cineva vreun sfat, ce aș putea pune în apă spre exemplu pentru ca detergentul să iasă din haine cât mai... eficient? happy

11 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Nu ai ce face.pe bune! decat sa iei masina de spalat.la mana se spala fff greu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pune detergent mai putin, eventual nu lasa rufele sa se murdareasca prea mult
In plus poti spala lenjeria intima, ciorapii cu sapun.

| Lola05 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu le las, tricourile le port o dată, maxim de 2 ori. În general curăț doar transpirația / praful, foarte rar fac rost de pete sau murdăresc mai tare hainele.
Da, cred că ar tebui să pun mai puțin detergent, pentru că pun "din ochi" și mereu mi se pare că e prea puțin și mai pun un pic și tot așa până ajung să pun o grămadă happy
Lenjeria intimă o spăl de obicei cu săpun, la duș, odată cu mine laughing, dar nu și șosetele (am un fix, mi se pare că nu se curăță bine dacă nu le scald în detergent).
Am să încerc să reduc cantitatea de detergent, sper să meargă mai ușor cu clătirea și în același timp să fie tot eficient. big grin
Merci de sfat! happy

| Lola05 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu le las, tricourile le port o dată, maxim de 2 ori. În general curăț doar transpirația / praful, foarte rar fac rost de pete sau murdăresc mai tare hainele.
Da, cred că ar tebui să pun mai puțin detergent, pentru că pun "din ochi" și mereu mi se pare că e prea puțin și mai pun un pic și tot așa până ajung să pun o grămadă happy
Lenjeria intimă o spăl de obicei cu săpun, la duș, odată cu mine laughing, dar nu și șosetele (am un fix, mi se pare că nu se curăță bine dacă nu le scald în detergent).
Am să încerc să reduc cantitatea de detergent, sper să meargă mai ușor la clătire și să rămână la fel de eficient în ce privește curățarea hainelor big grin
Merci de sfat!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Lola05):

Sau incearca detergent lichid; e mai scump, dar se dizolva mai bine in apa.

| Lola05 explică (pentru Fatamuntilor):

Of, draga mea Angycut, mă crezi sau nu, mi-am luat săpun de rufe happy E mult mai bine așa, chit că petrec cam mult timp cu nasu-n lighean. Măcar nu-mi mai fac răni sângerânde pe degete, de la cât e de coroziv detergentul. Plus că timpul pe care îl pierd frecând rufele cu bucata de săpun îl câștig la clătit.
Încet-încet ne întoarcem la metodele bunicilor happy

| Felys a răspuns:

Foloseste detergent pentru masina automata ca sa nu faca spuma multa, nu cel manual ca te umple de spuma si nu spala mai bine, apoi cand incepi clatirea le si storci dupa fiecare clatire atat cat poti si cu apa rece, nu calda si se vor clati bine

| Mihaela1964 a răspuns:

Spala toate rufele dupa care apuca-te de clatit. Le clatesti in serii, in prima apa, apoi in a doua si a treia.Incearca sa nu amesteci rufele spalate de cele clatite separandu-le cumva-ori pe pui pe chiuveta, ori pe un sac din plastic.Cauta sa imprumuti macar inca un lighean cand speli pe care sa-l folosesti la clatit.In ultima apa pune putin otet, rufele se vor limpezi mai bine.Nu dispera, va trece si perioada asta.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai un fix asupra clatirii.Baga ceva cocolino sau cum se numeste acea solutie de aromat haine. Poate solutia aceea va schimba mirosul de detergent si vei avea satisfactia ca sunt clatite.

| Lola05 explică (pentru anonim_4396):

Of, ar fi o treabă dar eu mor de la mirosul de cocolino... E prea puternic pentru mine (nici să mă dau cu parfum nu suport, că mi se face rău de la miros). Dar acum că tot ai zis, cred că și eu cred că am un fix asupra clătirii, că doar nici apa de la mașina de spălat la clătire nu iese complet curată și fără pic de clăbuc, ori eu așa îmi închipui că ar trebui să rămână apa din lighean laughing Poate ar trebui s-o las mai moale...

| thegame12 a răspuns:

Depinde ce detergent folosesti