| Cristianm11 a întrebat:

Bună,

Doresc să îmi construiesc o casă cu parter. Este nevoie neaparat de turnarea unei placi de beton pe pod sau pot face din lemn. Exista vreo lege care te obliga sa faci într-un fel anume?

Mulțumesc de răspunsuri!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Fal din lemn,de umblat prin pod cum spune cineva poti umbla fara probleme,pui placi de OSB si ai terminat lucrarea,asta daca vrei sa folosesti podu sa depozitezi ceva acolo.
Unde pui ca poate pe viitor o sa vrei sa pui aer conditionat si caldura in pod, adica pentru toata casa, din lemn e ok poti pune, din beton stai si te uiti, nu mai poti.
Dar nu pune pe tavan stalpi de telegraf laughing asa cum fac romanii de obicei.
Daca vrei sa vezi ce se pune si cum se pune pe tavan si acoperis lemne revina siti trimit un video, macar sa iti faci idee.

| Cristianm11 explică (pentru relian):

Trimite-mi video te rog big grin

| relian a răspuns (pentru Cristianm11):

Https://www.youtube.com/watch?v=C3iI6S7TuCA

Asta e facuta pe o fundatie cu subsol sau cei alamdar se fac si fara, pe tine te intereseaza partea de sus.
Vad astia folosesc scanduri mai late pentru tavan si acoperis, dar eu urc mai mereu in casele oamenilor si am vazut destule case cu scanduri cum arata si aici la pereti, adica de 4 cm grosime si 8 latime, cam asa is leturile alea la pereti, dar probabil casa asta e cu etaj si de aia au folosit scanduri mai late

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o lege in acest sens, poti sa-ti faci podul cum vrei.

| relian a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=1xG7xFIGecQ

Uite aici omu si-a facut singur un garaj, deci este un singur spatiu, daca ai face casa ar fi si mai usor.Asta si-a facut-o pe placa de ciment jos.
Astia dau video mai mult de la companii, e diferit de cum o faci tu singur, companiile aduc peretii dea gata si aseaza cu macaraua si alte rahaturi.
Dar omu asta si-a facut singur, doara ca na filmat.Nu am eu acum timp sa caut.
Mai cauta si tu dar scrie in engleza how to frame a house ceva de genul asta

Uite alt video dar cu scanduri ceva mai late.

https://www.youtube.com/watch?v=yw_1eiRqJmc

| relian a răspuns:

Poti face si singur, asta la fata locului direct pe placa de beton, in caz ca esti singur.
Cand mai merg la case si au schelt fac video si iti arat

| relian a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=usVwn-FeYkI

uite o casa mai micuta cum o fac astia. Daca nu poti deschide ceti trimit, da clik pe adresa dreapta sau copie link-ul si pune-l apoi pe google si til deschide.
Poti cauta si tu pe net destule video pe Youtube, scrii cum am zis how frame a house In US si gasesti video multe, cauti cel mai simplu.
Vad acum, folosesc la tavan si acoperis scanduri de 2x6 inch, inainte foloseau la tavane si 2x4 inch, asa cum inca folosesc la pereti.
Cel mai bun ar fi sa folosesti 2x6 sau 2x8, cel putin si la pereti,mai ales la cei exteriori, sau acolo unde tragi canalizare, sau tevi ceva mai goase.
Poti sa faci si singur, te ajuti de leturi sa stea ala pana il prinzi de beton.
De beton poti folosi diverse bolturi, cuie, suruburi etc.
La fel se fac si cladiri cu 7 etaje, aceleasi leturi, scanduri cum vrei sa le zici.
Daca te uiti majoritatea la pereti folosesc 2x4 inch letu ala daca ai putea sa asezi in capu lui o masina ar tine-o fara nici o problema, deci nu-i nevoie de stalpi de telegraf asa cum folosesc romanii pe la mai stiu eu ce magazii.

| Bizon95 a răspuns:

Lege nu e
dar, e casa ta, eu m-as gandi serios ca poate la un moment dat o sa fac ceva folositor cu podul ala si nu doar storage, asa ca ar fi bine sa pot sa calc oriunde fara frica de a trece prin tavan!