| Maruta_Alexandru_1971 a întrebat:

Bună, poate mă lămurește cineva. Am cumpărat o sobă de teracotă nouă, am făcut legătura între sobă și coș direct fără coturi, am lăsat 15-18 cm între sobă și perete care comunică cu bucătăria. Întrebarea mea este de ce se supraîncălzește peretele că și faianța din bucătărie este fierbinte? Poate ar trebui montat un cot?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai cum poti monta un cot, daca traseul e drept, fara coturi?
Peretele se supraincalzeste datorită transferului de caldura prin radiație, iar faptul ca se transmite si la faianta din bucătărie (de data asta prin conducție) se datoreaza peretelui subtire si slab izolat, probabil din beton sau caramida in cant. Daca nu e din lemn, nu e o problema, cat timp nu se desprinde faianta.
Daca vrei totusi sa reduci acest efect, poti sa mai departezi soba de perete sau sa lipesti o folie termoizolanta reflectiva pe peretele din spatele ei.

Bula
| Bula a răspuns:

Cu ce functioneaza (gaz, lemne)?
Cate nivele si cate serpentine are soba?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cheama un sobar cu experienta nu te juca ca explodeaza nu fa improvizatiii daca nu esti instalator autorizat, de ce nu chemi un instalator de gaze sa ti monteze costă dar stai fara griji toata viata sau cel putin 10-15 ani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Gazele (fumul) ce ies dintr-o soba sunt foarte fierbinti, au cateva sute de grade.
La orice soba, daca arunci niste apa pe primii 100 de centimetri din burlan, se evapora instant, semn ca sunt peste 100 de grade acolo.
Nu stiu daca te ajuta prea mult un cot, dar un recuperator de caldura sigur ar raci gazele destul de mult, plus ca vei castiga multa caldura degajata in camera.
https://mathaus.ro/......0011155245