| Petre_Dragos_1998 a întrebat:

Bună seara, am turnat cu câteva ore în urmă șapa autonivelantă de 5cm în bucătărie și baie, și aș vrea să știu după cât timp le pot placa cu gresie.
Mulțumesc anticipat!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sapa are nevoie de minim 4-5 zile pentru a se prinde.
Timp de doua zile stropeste cate putin sapa, sa nu se uste prea rapid in caldura de acum.
Urmatoarele 4-5 zile lasi sa se usuce, dupa care mai uzi putin suprafata chiar inainte sa pui gresia (pentru aderare buna).

| Petre_Dragos_1998 explică (pentru Bula):

Șapa e de interior, iar meseriașii mi-au spus că asta nu trebuie udată.
Tot mai trebuie udată?

| Bula a răspuns (pentru Petre_Dragos_1998):

Si la adezive (cum este "Picatura" sau cele epoxilice se spune ca "prinde" in 30 minute, dar se intareste bine doar dupa 24-48 ore. De ce? Fiindca materialul "lucreaza" intre timp.

Nici un preparat cu ciment nu se "prinde" instant, are nevoie de minim o saptamana sa se intareasca bine (dar "lucreaza" tot timpul).
Daca e caldura mare (cum este si acum, cimentul (sapa) se usca mult mai rapid, dar nu va avea calitatile necesare. Uscarea rapida se incetineste prin stropire.

Daca sunt meseriasi, atunci trebuie sa stie aceste detalii, care se invata chiar la inceputuri.

| relian a răspuns:

Intrebarea mea este de ce a trebuie sa torni sapa ce spui? Nu puteai pune gresia direct pe beton? Bine asta daca ai beton.Nu stiu de undes ideile astea cu sapa, cine o fi scos si minunea asta, numai la romani vezi asa ceva. Daca ai beton aia e tot frate, mai bun ca betonu nu-i nimic, deci direct pe beton pui ceramica, sau ce doresti tu. Daca betonu nu-i asa de drept la nivel la ceramica merge ca doara pui incarcatura.Sa te apuci sa pui sapa asta odata munca si cost materiale, apoi ia-o de la capat ceramica plus iar ciment sau ce se pune, adica sapa asta pentru ce anume este pun pariu ca nu stiti, dar daca asa ati vazut ca fac unia haidem sa facem toti asa.La ce sa torn eu sapa cand pot sa pun direct gresia ce spui pe beton.Dar na unia asa vor sa se complice, le plac lucrirle complicate, scumpe apoi se pling ca e scump

| DaniTDCI a răspuns:

Maine poti pune gresia linistit, daca sapa e cruda, prinde mai bine gresia

| 94Lucifer94 a răspuns:

Minimul de 48 de ori în funcție de viteza de uscare a șapei.

| Tiopevuz a răspuns:

Probabil dupa ce se usuca in totalitate, mai dureaza.