| Aninim777 a întrebat:

Buna seara

Imi puteti recomanda o vopsea lavabila cu putere de curățare buna(foarte buna), antimucegai?
Multumesc

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu exista. Zugravii au o vorba: lavabila cu termopanul e moartea peretelui. De la ele incep problemele. Vrei sa nu ai mucegai? Da cu var. Dupa ce cureti toata lavabila.

| relian a răspuns:

Vopsea sa se curete bine este aia lucioasa,dar nu se pune aia in dormitor de exemplu.
Voselele is Flat,Semiglos si Glos,in limba romana nu stiu cum le numesc aia pe acolo.
Mai sunt si ceva intermediar intre Flat,stai ca acu stiu.

Deci ai vopsea MATA-Semimata-Semilucioasa si Lucioasalaughing asa cred ca leo zice, aia mat sigur asa ii zice.

Fiecare vopsea se aplica in locul ei.
De exemplu la bucatarie dai cu Semilucioasa si la baie, chair si in closet daca ai asa ceva.
Cea lucioasa nu stiu poti da in locuri unde poti murdarii peretii, dar de regula aia lucioasa nu se da la om acasa.
In dormitor livind se da vopsea alba pe tavane, totdeauna alba sa faca lumina si Mata, iar peretii Mat si alegi tu ce culoare vrei.

La fel la bucatarie la baie pe tavane se da mereu alb.
De mucegai nu exista vopsea antimucegai ce cred multi.
Muceagaiul se formaza pe suprafetele umede.Deci trebuie sa nu ai in casa suprafete care condenseaza,care se aburesc sau cum sa zic sa intelegi.
Daca la tine in casa ai suprafete de astea care se aburesc,atunci nu-i deloc indicat sa dai cu semilucioasa sau luciioasa ca mai rau faci.
De regula pe pereti nu trebuie sa se faca condens,asta e clar,mucegaiul apare de; la condensul ce se formeraza pe pereti pe tavane.
Deci primul lucru ce trebuie facut este sa elimini condensu sa se formeze,deci cand e frig afara tu sa ai cald mereu in casa,peretii tavanele sa fie calde,altfel se face condens.
Nu exista ce cred unia gata dau cu vopsea antimucegai nu mai am mucegai niciodata laughing alea is povesti.
, nu exista asa ceva atat timp cat pe pereti se formeaza condens.

Deci cel mai usor se curata vopseaua lucioasa, appo semilucioasa.
Nu este indicat sa se puna in dormitor si living pentru ca straluceste si nu-i bine, la un mom dat te dor ochii, sau in orice caz nu se vopseste cu vospea lucioasa in camere, doara mata atata peretii cat si tavanu.

| Catrice a răspuns:

Întâi scapi de mucegai apoi dai cu var

| Yuoia a răspuns:

Nici o vopsea nu scoate mucegaiul. Intai scapi de el prin indepartare, indepartarea cauzei, uscare. Apoi dai cu orice var/lavabil vrei.

| GeorgGeorg a răspuns:

Recomand lavabila Silber pentru baie si bucatarie. Am folosit in baie unde aveam probleme mari din cauza faptului ca nu am geam si nu se aeriseste bine. Acum nu mai am probleme. Dar mai intai sa ai grija sa cureti bine peretii daca deja exista mucegai. Cureti, lasi sa se usuce bine si abia apoi aplici lavabila, doar asa nu vei mai avea probleme