| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna seara vreau sa-mi plantez vita de vie cu struguri albi, Am intrebarea ca....Care este diferenta dintre un lastar de vita de vie STRUGURI ALBI fata de cel cu strugur NEGRII?

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.ziare.com/articole/struguri+rosii+struguri+albi
Doar atat, in rest culoarea ii diferentiaza si soiurile diferite
O zi buna:).

| relian a răspuns:

Nu stiu ce vrei sa plantezi dar intrebarea ta este BETON.Esti tare de tot man.Ma rog asta e bine ca vrei sa faci ceva.Ca sa iti raspund la intrebare as spune cam asa:lastarul de vita vie alba va face struguri albi, iar cel negru struguri negri? Ha ha ha.Scuze dar nu stiu cam ce vrei exact. Poate vrei sa stii numele unui soi, hibrid de vita de vie care fac struguri albi.Asa daca e sa vrei sa ii recunosti dupa lastari sau nu stiu exact nu prea ai cum,mai ales daca sint butasi uscati, fara frunze sau hibrizi, unde nu prea exista descrieri detaliate. Daca vrei sa plantezi soiuri de vita de vie atunci trebuie sa cumperi de undeva acele vite altoite, care au eticheta si asa mai departe, spune ce soi este si etc. Apoi trebuie sa stii ce struguri vrei-de masa sau pentru vin.Asa ca idee pot sa iti spun citeva soiuri de vita pentru masa albi.Afuz Ali, Italia, Regina Viilor, Coarna Alba, Chasla Dore.Si citeva soiuri albe pentru vin-Tamaioasa Romaneasca,Muscat Otonel care tot aia e,Aligote, Feteasca Alba, Pinot Gri, Chasla Dore, Si multe altele. Daca chiar vrei sa stii aproape toate soiurile nobile de calitate spune si ti le insir.

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru relian):

Ma refer culoarea lastarului adica la asta ma refer

LA ASA MAREFER EU LA CULOAREA LASTARULUI http://www.vitadeviealtoita.ro/......-blanc.png
NU STRUGUTRII CI LASTARUL DE VITA DE VIE CEL PLANTEZ PRIMAVARA SAU TOAMNA in pamant

| relian a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Da culoara lastarului este mai deschisa la cei albi.Dar ala nu e lastar este deja o coarda, dar DA este ceva mai deschisa decit la vitele cu struguri rosii.Insa daca nu esti cunoscator si nu ai cu ce compara nu prea poti sa iti dai seama.Dar nu vad care ar fi problema.Am spus cumperi vite altoite cu eticheta unde scrie ce soi este, ce pepiniera la produs si aia e tot. Daca tu doresti sa plantezi butasi inseamna ca folosesti hibrizi.Asta inseamna ca trebuie sa recoltezi coardele de pe acum ori la primavara.Era mai bine daca ai fi insemnat butucii de cind aveau struguri, asa stiai sigur de unde sa recoltezi butasi. Oicum bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Nu prea se difera.Atunci cand esti hotarat sa plantezi,semnezi butucii de vita de vie alba cu ceva (legi ceva de acel butuc alb) pentru ca la primavara cand se taie vita de vie si tai lastari pentru a planta,sa stii ce soi este, alb sau negru. Daca cumperi din magazine lastari, scrie pe eticheta ce soi este dar daca vrei sa tai din butucul de vie trebuie semnat acum butucul alb, pentru ca la primavara sa stii de unde sa tai lastari de vita de vie alb. Poti cauta pe cineva care are bolta de vita de vie alba, vorbesti cu el si la primavara poti merge sa tai lastari din ace bolta.Sa fim intelesi, sunt butuci de vita de vie alba care urca, face o bolta, trebuie intr-un anume fel taiata incat sa formeze o bolta.Dar sunt si butuci de vita de vie alba care creste jos, nu mai inalt de 1 metru.
Vita devie de orice soi se planteaza primavara in Martie.