| Geo200282 a întrebat:

Am montat singur, acum 2 săptămâni un aer condiționat gree de 12000 btu pentru un apartament de 2 camere aflat pe sud. Aerul este montat pe hol ca să răcesc tot apartamentul dar în dormitor, care este ultimul ( ap este tip vagon) temp nu scade sub 29 grade chiar dacă aerul este pe 16 grade si il țin 3-4 ore. Pe robineți de la unitatea externa se prelinge lichid. Lichidul de condens se scurge în ext. pe furtun. Care credeți că este problema?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Problema este de capacitatea aparatului de racire.Tu cand vrei sa instalezi un AC in casa trebuie sa stii cati mc are toata casa si se face calcul cati BTU are casa ta nevoie, nu cumperi tu asa dupa ureche hai sa pun AC.Deci vino spune cati mp are tot aptm tau si ce inaltime are astfel incat sa vedem cati mc ai acolo. Dupa alegi aparatul de capacitatea corecta.O alta problema ce tu o ai este locul unde ai instalat aparatul. Aparatul se poate monta oriunde, dara aerul racit se baga in camere nicidecum in hol, in hol ar trebuie sa ai retur, acolo sa se adune aerul care revine la aparat.Dar nici nu stiu ce fel de aparat ai tu. Daca ai minisplit adica din ala ce se pune in geam atunci ala e asa sa spui ca ai aparat de racit.Sunt aparate de genul ala care se pune la toata casa,DAR pentru ca este un dar vei avea la fiecare camera cate un evaporator,iar afara vei avea numai unul singur un condenser cu turatie variabila, care va lucra cu toate evaporatoarele din casa. Daca tu ai unul singur aia este desene animate ce faci tu. Daca vrei sa racesti toata casa, desi stai la bloc ca ai spus aptm ar trebuie sa instalezi un split nu minisplit, dar in RO sa instalezi asa ceva cam greu, adica nu greun ca nu ar merge, greu ca nu e nimeni pe colo care sa se priceapa.Si la aptm se poate instala splituri dara trebuie sa stii si cum. Daca doara asta se folosetse pe acolo aparate din alea montate deasupra ferestrei atunci aia trebuie sa faci,dar asta la fiecare fereastra cate unu,la bucatrie la fel la living sau sufragerie la fel,iar afara un singur condense care le alimeteaza pe toate.Dar ala te costa cred ceva bani buni.Ok referitor la lichidu de la condenser,ala de afara asa se numeste spui se prelinge lichid? Ce fel de lichid? Aia este apa este condens,nu cred ca vezi tu ca sar prelinge freon,ca de fapt aia voiai sa zici, sau refrigerant mai exact. Iara aia nu-s robineti, nu cred ca condenserul are robineti, are porturi de incarcare, ceva gen ca la masina la roti cu acea valva, vintil cum zic romani si capacel.Deci afara pe teava mai groasa, sau furtun ce ai tu acolo ala condenseaza nitel este ceva mai rece si aia este apa.Tie nu-ti face fata pentru ca atat poate acel sistem, daca se face mai cald nu mai face fata.Sistemul nu este bine ales, nu este bine instalat etc.Este ca si cum tu instalezi un calorifer pe hol si te astepti ca sa faca cald in camera, asa vei astepta mult si bine. Orice cai arer rece, cai cald totu se instaleaza la fereastra din mai multe considerente, nu stau acum sa scriu romane.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Aerul rece refulat nu ajunge in dormitor. Ai doua variante de rezolvare: mai montezi un aparat, sau pui un ventilator la jumatatea distantei, in asa fel incat sa preia aerul rece si sa-l dirijeze mai departe catre dormitor. Lichidul de la robineti este tot condens, daca nu este uleios.

| ASMA14 a răspuns:

Aerul confitionat nu face fata la toate camerele.o sa fie racoare dar nu in toate camerele la fel.Pe hol o sa fie cel mai rece deoarece acolo este instalat. Daca voiai rece in dormitor trebuia sa il montezi direct acolo

| geani71 a răspuns:

Un singur aparat nu face fata intregului apartament. Trebuia instalat in camera in care aveai cea mai mare nevoie sau sa iei un multisplit de genul acesta https://www.emag.ro/......D8DM2YBBM/