| Oana_Stefania_Voda_1974 a întrebat:

am o intrebare legata de flori; de curand am umblat la o muscata mai batrana, i-am luat lastarii si i-am replantat in pamant proaspat de la florarie, in jardiniere si ghivece, s-a prins si arata mai bine, mai verde, mai in plina forta, dar intrebarea este cand infloreste? ..am replantat-o acum vre-o doua - trei zile.

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

In general, plantele nu infloresc in primul an de la o asemenea operatie, se poate sa nu infloreasca chiar si in al doilea an. Unele flori sunt mai sensibile si se scutura sau nu mai infloresc si daca le schimbi locul unde au fost.
Eu zic ca, cel putin 6 luni de la transplantarea acestor butasi, ei nu au cum sa infloreasca.

| relian a răspuns:

Pelargonium-Muscata.Cum ai procedat tu este foarte bine, ai inmultit floarea prin butasi si bine ai facut.Nu te lua dupa cine spune ca trebuia sa o pui in apa.Si mai spune ca l-ai facut sa si rida.Ar cam trebui sa nu mai rida(scuze celor care se simt) si sa invete, ca butasirea nu se face in apa ci in pamint asa mai afinat, turba daca ai e foarte buna.Acum ca unii oameni pun lastari in apa este bine dar nu ideal.Dar sa revenim si cred ca nu o sa fiu injurat de cei care pun lastari in apa la inradacinat.Plantele obtinute de tine arata mult mai bine pentru ca sint noi tinere si este normal sa arate asa.Cind vor inflori ai intrebat.Anu asta vor inflori, dar depinde de ce temperaturi benefeciaza plantele obtinute de tine. Daca ai facut butasirea din toamna o sa infloreasca acum, iar daca de abia acum ai butasit si ai obtinut plantele o sa infloreasca dar ceva mai tirziu.Sa faci sa infloreasca mai repede tine muscatele astea la frig noaptea. Ziua le lasi la caldura si noaptea daca poti punele intr-un loc racoros.Nu stiu unde le tii tu acum, dar daca le tii in casa, noaptea ar fi bine da le poti scoate afara, dar nu stiu ce temperturi sint afara, dar oricum sa le scoti undeva unde sa fie cam 12 grade. Daca le tii in caldura mare nu or sa infloreasca prea curind.Muscatele pentru a diferentia flori au nevoie de temperturi scazute noaptea cam in jur de 12 grade ar fi ideal si mai ales pentru plantele tinere butasite.Cu cit le tii la temperaturi foarte mari cu atit ele intirzie sa infloreasca. Tinele la lumina dar nu direct in soare, si cauta sa ai ceva umiditate acolo, aerul sa nu fie extrem de uscat.Cind mai vrei sa le inmultesti cauta sa faci asta toamna sa pui lastari(butasi)la inradacinat si ei peste iarna diferentiaza foarte bine datorita temperturilor scazute, iar primavara se umplu de flori foarte devreme.Si un sfat daca imi dai voie nu lasa muscatele sa imbatrineasca prea mult.Mai mereu sa faci asa butasi sa ai plante tinere care infloresc mai bine si arata si mult mai bine decit cele batrine.De regula florariile mereu scot la vinzare sau cei care le produc numai plante tinere de citeva luni, cel mai frecvent butasite din toamna.Bafta si daca ai ceva nelamuriri ma gasesti pe aici.

| Mihaela1964 a răspuns:

Vor inflorii chiar anul asta, ceva mai in vara.Am facut la fel cu muscatele mele anul trecut si-au inflorit toata vara.Numai bine.happy

| VadTot a răspuns:

laughing) Scuza ma ca rad dar ..ai facut o greseala..acei lastari trebuiau mai intai sa i pui intr un recipient cu apa pana le dadeau firisoare mici de radacina..si apoi sa i plantezi intr un ghiveci! Deci i ai de acolo pune i intr un recipient cu apa..si cand vezi ca au facut firisoare lungi de radacina planteaza in ghiveci ok?