| Petrus_Emanuel-Mihai_1988 a întrebat:

Buna TPU. As doriu sa stiu daca dupa ce recoltezi trestia de zahar cu combina reiese urmatorul an sau trebuie sa-l resemeni tu ca sa mai iasa, adica ma refer din samanta intreb ca stiu combina lasa o dara in urma ei in timp ce tu recoltezi?
Si... de aia intreb sau trebuie sa repet procedeul? Si daca iese singura in ce luna incepe sa iasa?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca este trestie,normal ca va creste la loc alta. Daca tu intrebi pe TPU ce sa faci la trestia de zahar,nu te mai apuca de meseria asta.

Daca doara intrebi ca idee,atunci cauta si informeaza-te despre trestie,cum creste,unde,daca o tai ce se intampla etc.

Deci trestia creste la loc daca este taiata,este daca vrei asa o comparatie ca si gramineele, cum este iarba pentru gazon, tai si iese iar si tot asa.
Plus este perena, deci tai la ea ani buni.
Dar pentru RO nu stiu daca este o afacere buna, in RO si in general in zona temperata se foloseste sfecla de zahar, asta e baza.

| carla2010 a răspuns:

Daca ramane radacina in sol, va reiesi singura, da, uite aici mai multe detalii si video: https://povesteacasei.ro/tutorial-cum-se-planteaza-trestia-de-zahar-video/