| euuilem a întrebat:

imi spuneti si mie cam cat ar costa sapatul unei haznale manual ( 2 metri latime 2 metri lungime si 1.50 - 1.70 adancime). Dar montarea unei foli sa nu se infiltreze apa din exterior (este un parau langa ea) in hazna + armare cu plasa de Buzau + betonatul acesteia peretii, podeaua si placa deasupra. Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu stiu cit costa, dar aia trebuie betonata.Cu ce betonezi? Cu beton ce se foloseste la piscine prin care nu trece apa nici inauntru nici afara.Normal asa trebuie facut, nu sa se scurga alea in apa freatica.Asta primaria ar trebuie sa nu dea voie nimanui sa faca haznale decit sa ii anunti pe ei, sa vina ei sa verifice daca este corect facuta si de abia dupa sa o poti utiliza.Cind se toarna betonul ala trebuie armatura de fier si se toarna gros.Haznaua se inchide ermetic si se pune o supapa prin care refuleaza gazele.De asemenea se pune si o pompa de apa care va trage apa cind nivelul creste si va mentine totul la un nivel cnstant.Acea apa cel putin vara o dai pe o suprafata inierbata, pui un aspersor si pompa porneste automat cind nivelul creste.Apa scoasa este curata pentru ca ce este acolo se decanteaza la fund si ramine apa mai curata mai sus care va fi scoasa cu acea pompa micuta.Folia aia de care spui este ca si aia ce se foloseste la dus.Cind faci un dus stii este beton, apoi se pune acea folie peste care se toarna alt beton, se pune ceramica si gata ai facut un dus custom.adica il faci tu nu cumperi din ala de plastic.Cam asa faci si cu haznaua.Dar eu asa as face cu beton din ala ce se foloseste la piscine ca ala nu da voie sa se infiltreze nimic.Dar probabil costa ceva mai scump.Acum faci cum crezi sau ce bani ai. Poti intreba la un magazin ceva ca trebuie sa aiba folii dinn aleea de cauciuc, ca asta si este o folie foarte groasa din cauciuc.Dar iti dai seama cita folie iti trebuie? Multa cit tine fundul si peretii dar dintr-o singura bucata.Deci mai simplu cred eu, zic cred ca nu am facut ar fi sa folosesti beton din ala ce se toarna la piscine. Poti intreba la aia care fac piscine ce folosesc si cum.Si apreciez ca uite esti un om care gindeste, care face ceva normal, nu cum fac mai toti lasa ce ne pasa si dau drumul in pamint, ba mai faci chiar ei gauri in cimentul din fundul gropii sa se infiltreze mizeria lor in pamint.Asta e mare magarie ce fac romanii.De aia am spus ca te apreciez ca vrei sa faci ceva corect.Te poti interesa la cei care construiesc piscine, sau pe la magazine sau la ambele si afli informatii, dupa care vezi ce ai de facut.Bafta.

| MeConstantine a răspuns:

Haznaua o poti sapa si tu acum va depinde de tine ce vrei sa faci in continuare. Armare si betonare sunt diverse oferte dar cauta pe cineva care se ocupa de puturi din orasul Buzau ca ar trebui sa fie, mai ales ca sunt destul de multe case pe acolo.