| saria a întrebat:

Buna tuturor, am primit de la cineva cateva crengute de rozmarin, si un ghiveci in care era plantata aceasta "mirodenie".
Crengutele sunt acum intr-un borcan cu apa, frumoase, verzi si cu radacina, dar in schimb cea din ghiveci sa uscat.
Are ceva daca plantez acele crengute in ghiveci, ce pamant ar fi indicat, temperatura, umiditate, etc?
Apropo sunt din italia.va multumesc

Răspuns Câştigător
| Marius0189 a răspuns:

Buna. M-am intors acum doua saptamani din Italia, si am vazut plantat rozmarin in curtile oamenilor. Asa ca nu vad de ce nu le-ai pune in pamant normal(totusi, daca stai la bloc, cumpara o punga cu pamant din market), si sa le lasi afara. Clima e destul de blanda in Italia. Si iarna, cand se lasa frigul, poti baga planta in casa, langa geam. Uite si un articol mai "specializat". http://agroromania.ro/......s-198.html Sper ca ti-am fost de folos. Stima!

4 răspunsuri:
| simf a răspuns:

Eu am rozmarin in curte. nu e pretentios, dar nu suporta sa stea in apa care balteste, asa ca pune-i niste pietris pe fundul ghiveciului. cum e obisnuit cu sol sarac, niste praf de creta amesteca cu pamant i-ar prinde bine.

| saria explică (pentru simf):

Uite ce am facut duminica,am amestecat pietris cu pamant si creta,si am pus si ceva pietricele pe fundul ghiveciului,acum asteptam, de udat, de 2 ori pe saptamana, cred ca este ok.mersi din nou

| simf a răspuns (pentru saria):

Si eu zic ca e bine, acum ramane numai sa-l iubesti sa sa-i acorzi din cand in cand atentie.

| saria explică:

Inteleg marius,tot de acolo sunt si cele pe care le am eu,cea in ghiveci era cu tot cu pamant,si adusa din it,cu pamant cu tot,dar tot s-a uscat. deci ceva nu ii convine,o fi clima, acol e mai cald ca aici, dar diferenta de aproximativ 5 grade nu ar fi o problema,acum vara,si stand la bloc,nici iarna nu e frig in apartament,umiditatea poate ii problema, la ei este ridicata, la noi nu.am sa citesc articolul.mersi frumos