| Florentinabratu a întrebat:

va rog sa ma ajutati si pe mine.vr sa construiesc o casa cu mansard sub 100mp la tara in Braila si as vrea sa stiu cat m ar ajunge materialele de constructii si cam de ce si cat am nevoie? casa vr sa aiba 2 sau 3 dormitoare, baie, bucatarie si living! cat m ar costa?

3 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

La calculul acesta sunt date variabile, cerinte diverse.Depinde unde costruiesti,cat costa terenul,PAC-ul,care implica angajarea unui arhitec si inginer proiectant,aprobarile de racodare la curent,gaze,apa,de la mediu,pompieri; trebuie stabilit din ce vrei sa fie casa costruita:caramida,bca,boltari,paianta,etc,ce acoperis sa aiba, ce finisaje, lemnarie, etc, cum construiesti: cu firma sau in regie proprie...Gandindu-te la toate astea iti dai seama ca variabile sunt multe, mai exista si varianta sa cumperi o casa gata facuta, poate ajunge sa te coste mai putin si s-o imbunatatesti dupa dorinta si posibilitatile tale.

| Florentinabratu explică (pentru Mihaela1964):

Buna.noi suntem plecati afara acum.dar la anul vrem sa ne intorcem sa facem casa. avem un copil si acum e nevoie! casa e la tara in curte cu socrii pentru ca ei au locul foarte mare! si ne am gandit sa fie micuta pentru noi si cat mai economica. vrem sa o facem regie proprie pentru ca avem multe rude care o sa ne ajute! si totusi o sa avem nevoie de cineva care se pricepe! gaze nu avem in zona.ramane doar apa si curentul.m ar interesa cam ce materiale intra la o casa daca o fac cu mansard ca sa am mai putin acoperis si mai putin bca la peretii de sus adica la dormitoare! ce materiale intra si cam cat? ce este mai ieftin avand in vedere ca nu am un buget mare.multumesc

| Mihaela1964 a răspuns (pentru Florentinabratu):

BCA-ul este mai ieftin,acoperita cu tabla; oricum va trebuie un proiect,acolo sunt detaliate felul materialului folosit, armaturile, totul. Dupa ce-l ai aprobat iti poti face necesar de materiale; aveti totusi nevoie de-un meseter care sa se uite pe planuri si sa va zica cu se leaga fierul beton pentru stalpi, sa va faca boiandrugii, sa va indrume pe toata durata ridicarii casei.Se gasesc si proiecte gata calculate, nu-s inginer constructor, numai ca m-am lovit de asa ceva, cand am ridicat casa noastra.De uneva trebuie sa plecati, rugatii pe cei din tara sa intrebe la primarie ce acte sunt necesare pentru a construi o casa, de ce aprobari aveti nevoie; difera de la judet, la judet, in unele locuri autoritatile sunt mai intelegatoare si ve-ti reusii sa ridicati mai repede casa.Numai bine va doresc!