| bsbsbdv a întrebat:

Buna, vreau sa-mi fac o casa mica in centrul bucurestiului. E posibil sa-mi cumpar un teren de maxim 15m? Si cam cat ar costa?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu gasesti asa ceva. Nu spui de care metri. Daca sunt patrati, aia nu e casa.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista asa ceva in mijlocul Bucurestiului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legea zice așa

suprafaţa minimă a parcelei de 150 m2 pentru clădiri înşiruite şi, respectiv, de minimum 200 m2 pentru clădiri amplasate izolat sau cuplate;

Deci 15m, nu e legal

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe 15 m pătrați nu primești autorizație de construcție.

| Wr3nch a răspuns:

Nici vorba, nu vinde nimeni atat de putin. La dimensiunea asta mai bine îți cumperi o garsoniera.

| johnnny123 a răspuns:

Pe un teren de 15 mp poate reușești să pui o gheretă de paznic sau un wc ecologic, în niciun caz să construiești o casă.

| maphiotul a răspuns (pentru johnnny123):

laughing

| Brizbriz a răspuns (pentru johnnny123):

Amenajezi intrarea in bunkerhee hee

| Brizbriz a răspuns:

15m ce? patrati?
15m patrati inseamna un patrat cu latura de sub 4m
sunt garsoniere mai mari decat aia

in plus, chiar si asa, o sa te coste o mana si un picior, urmata de cealalta mana si celalalt picior, autorizatia de constructie, care, in centrul Bucurestiului, e alta crima de pret

| anonimuIl a răspuns:

2000 de euro/mp costă terenul în centrul Bucureștiului.
Pentru casă îți trebuie minim 200 mp de teren x 2000 de euro/mp = 400.000 de euro.
Casa te mai costă minim 250.000 de euro ca să o construiești.
Deci cu vreo 650.000 de euro îți faci casă în centrul Bucureștiului.
Credeai că te costă vreo 20.000 de euro un teren de casă în centrul Bucureștiului?

| LittlePoppy a răspuns:

In buricul capitalei sau in creierul muntilor, ce sa faci pe (maxim) 15 mp? O camera micuta?
Nu mai spun ca terenul in centrul Bucurestiului te va costa enorm. Doar terenul.