| EvaTramell a întrebat:

Vreau sa zugrăvesc într-o camera și as dori ceva informații. Vreau doar sa dau cu alb atât doar. Îmi sunt desenați pereții. Și vreau sa ii vopsesc. Verișoara mea i-a desenat când a fost mica. Oricum ce fel de vopsea am nevoie? Lavabila? Și Amorsa sau cum? Vreau detalii. Mulțumesc happy.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data trebuie indepartate desenele, altfel pot fi vizibile pe noua zugraveala.
Amorsa si vopseaua sa fie compatibile cu materialul folosit anterior, altfel pot aparea probleme, chiar serioase!
Prima data intereseaza-te cu ce a fost dat inainte, apoi la magazin iti vor spune cu ce- si cum sa dai peste.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca ai tot lavabila pe perete e ok. Daca e murdatr rau dai cu putina apa cu sapun lichid cu un burete + amorsa sau numai amorsa. Var -Aplalux, Savana, sunt destule. Intrebi un vanzator. Daca nu e bucatarie nu trebuie ceva f scump. Scrie pe galeata cati litri pentru 1 strat, inmultesti cu 2 si om te faci. Toti timpii de uscare = 24 de ore. Daca ai var normal dai un pic cu smirghel + 2 x amorsa + 2 x var. Certificat de calificare nu dau.

| TudorVali a răspuns:

Curata peretele cu detergent lichid de vase atat cat se poate, sterge apoi peretele doar cu apa curata si aplica o vopsea cu acoperire foarte buna de genul Aeria Gold all-inclusive, o mana sau doua dupa cum e nevoie, dar sa lasi sa se usuce foarte bine primul strat

| PavelAndrei78 a răspuns:

Incearca sa cureti peretii cu un detergent obisnuit pe care-l ai prin casa. Dupa aceea aplica o lavabila cu putere mare de acoperire. Acum sunt pe piata multe astfel de produse; eu am folosit vopseaua all-inclusive Aeria Gold care mi-a acoperit perfect peretii; sunt de un alb imaculat si au si un aspect matasos