| miaumiau123 a întrebat:

am o intrebare vis-a-vis de centrale/termostate. Locuiesc intr-o casa cu mai multe apartamente, iar centrala este montata pe hol, langa termostat. Din pacate, holul este inconjurat de camere, mic si pus fix langa bucatarie iar valoarea termostatului nu reflecta adevarul - temperatura scade prea greu in acel hol si intre timp in camere este rece. Cum pot pacali termostatul? (nu este casa mea, nu pot sa il mut, impart centrala cu inca un apartament). Termostatul este electronic fara programare, cu fir si afisaj digital. Daca atunci cand el arata 23 de grade (in hol, iar in camere sunt mai putine) apas pe minus (-) pot "scadea" temperatura pe care o percepe el astfel incat sa porneasca? Multmesc mult. Adelina.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu poți sa scazi temperatură pe care el o percepe, poți doar creste temperatura pe care ți-o dorești in încăperea cu termostatul, apăsând pe plus.

| Kron5tadt a răspuns:

Da, poti sa scazi temperatura dorita, dar asta va influenta (normal, nu?) si temperatura ambientala dorita de vecin. Discuta problema asta cu vecinul, vezi ce parere are. Daca este de acord, ai rezolvat problema.

| qLiNn a răspuns:

Cel mai simplu e sa-l dai la mai mult, il dai pe la 27-28, oricum pe hol acolo se va face acea temperatura imediat si nu va consuma mai mult centrala, astfel poti incalzii si celelalte camere.

Prin termostat nu poti regla temperatura din camera respectiva (hol), acum depinde si ce fel de termostat e.

| miaumiau123 explică (pentru qLiNn):

Buna, merci pentru raspuns. E termostat electronic cu afisaj digital, insa neprogramabil. Nu e cronotermostat. are doua butoane mari + si - si se seteaza o temperatura. el ramane la aia.