| Xenoverse a întrebat:

Nu stiu ce se intampla cu centrala noastra, numai porneste la o anumita temperatura, tatal meu tot umbla la termostat si nu reuseste sa o dea de cap si tot timpul este nevoit sa puna gheata pe termostat ca sa porneasca centrala dau funda celui care se pricepe la centrale.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca termostatul porneste doar cand este racit, atunci ori termostatul e defect, ori firele sunt legate incorect.
Spune-i sa cheme un instalator sa verifice instalatia.
Ca indiciu: la intervale de maxim 2 ani este obligatorie verificarea tehnica a centralelor, pentru care se platesc bani frumosi. Daca in acest interval se intampla o defectiune sau dereglare, intra in obligatia celui care a facut verificarea sa constata - gratuit - cauza avariilor si sa faca eventuale reglaje /remedieri necesare. Clientul va trebui sa suporte contravaloarea pieselor noi, inlocuite.

| darrio2007 a răspuns:

Probabil ca a reglat-o la o temperatura mult prea joasa pentru ca centrala sa porneasca. Sa o dea la o temperatura apropiata de cea din casa. 20-21 de grade.

| untu a răspuns:

Ati umblat la regulator presiune de unde era semnul circulatie normal ( la temperatura de 40 grade)! Ce fel de termocentrala ai? Cel mai bine sa chemi instalatorul sa vina la tine acasa sa vada!

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Presiunea cit este? Daca e scazuta sub 1, nu porneste. Deasemeni, vezi temperatura setata la termostat, cum a spus @darrio.

| KanezuY a răspuns:

Cheama un instalator.

| frunzarescu a răspuns:

Schimba termostatul, probabil este defect.