Întrebare recomandată | DjSannan a întrebat:

Buna ziua as dori o informatie am cumparat acest suport de perete pentru Tv, inauntru cutiei a venit cu multe multe suruburi care nu se folosesc, are si 3 dibluri cu suruburi desi suportul are 6 gauri 3 sus si 3 jos,, acuma as dori sa pun macar 4 dibluri sa fie mai sigur, am o nelamurire daca de exemplu diblul e de 10 atunci in perete sa dau gaura tot cu burghiu de 10 si atunci cand invart surubul in diblu acesta se umfla dar inauntru e ok? sau trebuie un burghiu mai mare sau mai mic,niste recomandari pentru instalarea unui suport de perete pentru televizor mi-ar fi de folos, mai mult ma intereseaza cu diblurile in perete cum se dau si care sunt bune, am perete din beton

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Găurile în perete se dau cu bormașina rotopercutoare, cu burghiu cu cap vidia, de diametru egal cu al diblului. Înainte să bagi diblul, gaura trebuie curățată de praful rămas cu o pompă de bicicletă sau chiar cu aspiratorul.
Când înșurubezi șuruburile speciale, plasticul „se umflă" și se fixează ferm în perete.
Dacă ai doar trei dibluri le poți pune pe toate trei pe latura de sus, sau două sus (pe margini) și unul jos (la mijloc) - sunt destule dacă sunt bine fixate.

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Te sfatuiesc sa prinzi suportul in toate cele 6 dibluri pentru siguranta(daca nu sunt suficiente, le poti cumpara; se mai intampla sa fie si lipsuri).
Daca diblul este de 10mm, burghiul trebuie sa fie tot de 10mm(altfel iti va ramane mult in afara; sau daca-l fortezi prea tare o sa se invarta in gol in perete). Gaura in perete sa nu fie mai mica de lungimea diblului. Asigura-te ca ai toate sculele necesare inainte de a incepe lucrul.

| Trandafirii a răspuns:

NU mai aprindeeeeeeee...

| Benito2014 a răspuns:

Dai gauri cu rotopercutoarea. Diametrul burghiului sa fie 10 mm. Adancimea gaurii, trebuie sa fie un pic mai mare decat lungimea diblului. Daca montezi 3 dibluri sus, si 3 dibluri sus, cu siguranta te tine si pe tine!
Pui suportul in locul unde vrei sa-l montezi, rogi pe cineva sa ti-l tina nemiscat, iar tu faci semne cu un creion, direct pe perete, la acele gauri din suport. Dai suportul la o parte, si te apuci sa gauresti cele 6 gauri. Cureti gaurile de praf, apoi pui diblurile in gauri, Le apesi putin ca sa intre bine in gauri. Sa nu iasa in afara! Ele trebuie sa fie la nivelul peretelui. Pui suportul pe dibluri, si infiletezi suruburile. NU E GREU!