| 85448832235789999 a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare, nu cred că o să mă ajute foarte mult dar incerc, m-am decis să îmi dau comanda de un suport tv și gen eu nu am bormașină acasă și nu am de unde sa fac rost de o bormașină. Problema este că eu daca eu dau comanda gen când îmi ajunge suportul îmi va veni și cu niște dribluri și mă gândeam gen daca dau eu 4 gauri in perete cu un cui de beton și pe urmă să bag diblurile in gauri, oare ar sta cat de cat fix? Că pe urma după ce am dat găurile mă apuc sa îl montez, îl pun pe el lipit de perete bag diblurile și șuruburile și pe urmă le înșurubez cu o șurubelniță, dar nu știu dacă o să-mi stea fix cat de cat, voi ce ziceți?

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poti... Unii au putut sa taie gratiile inchisorilor cu mai putin, lame, sau chestii de genul. Dar sigur te va prinde revelionul batind cu cuiul in perete sa faci gaurile happy. Oricum, nu ar iesi perfect rotunde, si atunci diblurile nu ar tine asa de bine, si te poti trezi ca iti cade televizorul in cap.
Sunt lucruri de facut pentru care ai nevoie neaparat de anumite scule. Fara ele nu se poate. De aceea eu am tot cumparat, acum am un atelier, ca imi place sa mesteresc, dar mi se pare aiurea ca un barbat sa dea bani grei ca sa vina altul sa ii faca ce ar putea face el. Si fi sigur ca daca chemi pe cineva sa iti faca nu scapi fara sa dai minim 100 de lei.
Daca esti din Timisoara sau imprejurimi, (maxim 100 km), te pot ajuta, sa vin sa iti fac gaurile si sa il fixez pe perete. Fara sa te coste nimic.

| darrio2007 a răspuns:

Iti trebuie bormasina neaparat. Rotopercutanta. Nu poti da gauri cu cuie de beton si sa bagi diblurile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic că da.

| mihai69 a răspuns:

Poți închiria o bormașină sau să chemi un "mester".
Cum vrei tu, n-o să reușești.

| anonimg a răspuns:

Poți închiria o rotopercutantă de la Dedeman, dar trebuie să cumperi un burghiu pentru beton cu prindere sds:
https://www.dedeman.ro/ro/inchiriere-scule.html

Dacă nu ai mai folosit niciodată vreuna și dacă nu ști cum se introduce și se scoate un burghiu din ea, atunci nu mai închiria niciuna. În acest caz, i-a legătura cu un vecin care cunoaște pe cineva ca să îți dea găuri în perete, dar numai după ce ai primit suportul tv; pentru că este important ca să dai găuri în perete exact după găurile suportului.
Sau dacă auzi zgomot de bormașină pe scară, mergi și vorbește direct cu un meseriaș să te ajute.

Doar dacă peretele este din BCA poți să bagi șuruburile mai greu folosind o șurubelniță, după ce ai trecut de stratul de glet sau de ciment.

Dar dacă peretele este din cărămidă sau mai rău din beton, nu ai nicio șansă să îl găurești manual.

Vezi unde se repară scule, și poți să vorbești cu cineva de acolo să te ajute. Dar repet: numai după ce ai suportul tv acasă.

| blackann a răspuns:

Daca tot ai comandat suport pentru tv, de ce nu comanzi si o bormasina? Cu siguranta o vei mai folosi. happy

Răspuns utilizator avertizat
| iulia0514 a răspuns:

Nu mai bine îți cumperi tu o bormașină sa o ai? Nu e așa scumpă având în vedere că cu siguranță o să-ți mai trebuie și acum cam toată lumea are așa ceva pe lângă casa până și eu am învățat sa o folosesc happy nu e asa greu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți trebuie rotopercutor ca să dai găurile în beton.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poți să dai tu găurile alea fără rotopercutor.

| Scorillo a răspuns:

Nu poti. Suportli vin cu dibluri cam subnutrite care asigura sustinerea unui televizor de marime mica. Daca ai televizor de marime medie/mare iti trebuiesc dibluri mai mari sau conespan-uri (parca asa se numesc) care au diametru de 6-8-10 mm. si o lungime de 50-80 mm. Asa ca apeleaza la un vecin/mester

| 85448832235789999 explică (pentru Scorillo):

Nu este așa mare este de 80 cm tv bro