| Elena_Madalina_Done_1994 a întrebat:

Cât ar costa sa fac o camera din rigips?
Nu stiu daca ar fi mai bine sa transform podul in mansarda ca sa fac camera, sau sa o fac normal.
Cum este mai avantajos?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Evident ca e mai avantajos sa amenajezi o mansarda. Chiar daca deocamdata nu ai banii, o poți face ulterior.
Rigipsul e ieftin, dar nu îți poate estima nimeni costul exact, ca depinde de situație. Pe lângă rigips si profile, ai nevoie de scara, tamplarie, încălzire, instalație electrică, termoizolație, finisaje. In funcție de situație, te poți incadra in 1500 de euro, as zice eu, dar cu putin exces, poți trece si de 10.000.

| cristi202 a răspuns:

Cam vaga intrebarea.
Din ce spui, se poate intelege fie ca vrei sa plachezi o camera, cu rigips, fie sa faci dintr-o incapere, doua, adica sa faci o camera separata. Si nu ne-ai zis nici suprafata camerei, eventual si inaltimea, pentru ca in functie de ele iti pot stabili un pret si spune daca e mai avantajos sa faci camera sau sa transformi podul. Si nici spatiul din pod nu l-ai zis, asa ca e greu de zis cum e mai avantajos. In conditiile in care metrul patrat de rigips la constructie e de minim 15 lei, cred ca iti dai seama ca fiecare metru patrat din spatiu creste semnificativ costul lucrarii. Una e sa ai o camera de 12 mp, si un pod de 18 mp, sa zicem, si alta o camera de 15 si un pod de 25. Sau poate fi invers, camera sa fie de 25, si ce vrei sa faci in pod sa aiba 20. Nu ne-ai zis nimic in sensul asta.

Bula
| Bula a răspuns:

Amenajarea de pod inseamna transformarea podului existent in spatiu locuibil (sau alte scopuri), pastrand inaltimea acoperisului si pozitia lui.
Mansardarea inseamna ridicarea a inca unui nivel locuibil, cu structura usoara, peste cele existente, Mansardarea ridica inaltimea imobilului cu inca un nivel (inclusiv a acoperisului).
Mansardarea poate aia si un pod amenajat.

Costurile in constructii se calculeaza in functie de cantitatea si calitatea materialelor folosite, respectiv de utilajele si forta de munca necesara.

In cazul tau, adreseaza-te pentru consultatii unui proiectant /executant pentru a evalua CE SUPORTA si in CE STARE ESTE casa ta.