| Andreeaa1998 a întrebat:

Cat costa sa bag curent, stalpul este la 150 de metri de pământ?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu exista nici un maxim de distanta. Difera doar prețul, dar se poate trage subteran sau se mai pot pune stalpi.
Pentru cabluri subterane nu e nevoie de excavator, sunt utilaje care sapa un sant ingust sau care foreaza orizontal. Firmele care se ocupa cu asta au astfel de utilaje, iar pretul este accesibil.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu am văzut la munte din autobuz, ca distanta intre case este mai mare de 150 metri si exista curent in toată zona locuibila. Era dimineața devreme si se vedeau si casele si becurile de la stâlpi aprinse. Eu cred ca firma de electricitate se va ocupa de prelungirea zonei electrificate si cu cheltuiala ei, tu doar plătești ca oricare client al lor taxa aferenta ca începător.

| gabicoo a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pe firma de electricitate, de regulă, o doare la bască. Cei care vor să-și tragă curent o fac pe cheltuiala lor. Firmele de electricitate extind rețeaua pe banii lor doar dacă primesc ordin de sus - lasă consumatorii sau primăriile să tragă curent pe banii lor apoi preiau gratuit rețeaua pentru că așa prevede legea! Aceeași situație e și în cazul furnizorilor de gaz metan - tu tragi țeava și le cedezi dreptul de proprietate!
Bună țară rea tocmeală!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbesti la primarie sa mai puna un stalp... iti zic acolo cat te costa

| DanielDanny a răspuns:

Nu prea poti, maximul e de 100 metri, am inteles ca nu mai are destula putere pentru consumatori mai mari dupa 100m+. Depinde si de grosimea cablului!

Curentul, pentru a-l porni cu toate actele necesare e in jur de 7000 lei, in rest platesti tu oameni, daca il bagi subteran platesti escavator (depinde de pretul fiecaruia) si cablu!
Daca vrei stalpi, ca si la subteran de altfel iti trebuie autorizatie daca trece prin curta altor persoane, trebuie sa gasesi si oameni sa puna stalpul si trebuie sa vorbesti la primarie pentru asta!

Chestia e ca trebuie sa ai casuta pe stalp la aproximativ maxim 100 metri de locul unde bagi curent!