| Andrey19Apr a întrebat:

Bună ziua! Dețin încălzire cu centrală pe lemne + puffer 1000 l, suprafața încălzită este de 120 m pătrați.
Cum o să urmeze să montez panouri fotovoltaice mă gândeam să renunț la centrala pe lemne și în locul ei să montez o centrală de 4 kw monofazat ca să încălzească pufferul și din puffer să plece mai departe căldura.
E prea mică centrala să încălzească pufferul?
Credeți ca nu o să facă față? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Poate ne arati boilerul acela ce incalzeste 200l apa.
Boilerele, de orice fel ar fi, incalzesc apa instant, o cantitate mica de apa trece la un moment dat prin ele.

Si chiar daca sunt legate la un puffer, apa ramane acolo, nu se recircula printr-un sistem de tevi, prin camere neincalzite, etc

Asta e diferenta, si de asta nu sunt suficienti 4Kw nici pe departe pentru INCALZIRE de INCAPERI.

Exista calcul pentru calorifere, in functie de volumul incaperilor si alti factori (cum ar fi izolatia, usi si ferestre de termopan, etc)

si in urma acestor calcule, se alege centrala.
Asa cunosc proiectantii de instalatii termice ce putere de centrala se preteaza pentru o anumita locuinta.

Pentru un total de 120-150m, ies undeva la 17kw (+-).
Si restul pana la 22-24kw (cam asa se alege in definitiv o centrala pentru o casa de marime medie) sunt pentru a produce apa calda.

Am shimbat centrala anul trecut, si am ales WOLF ( o firma decenta, nici cea mai cea, nici problematica).
Centrala veche avea peste 40 de ani, si avea 50kw (pufferul era si el urias).
Centrala noua are 20kw, pompa e setata la 60%, dar am setat sa recircule mai des.
Asa am fost sfatuiti de tehnicianul de la WOLF.

Deci aproximativ 10-11kw folosim pentru incalzire, si vreau sa spun ca nu murim de cald.
Iernile trecute faceam caldura pe treapta 3 iarna, acum trebuie sa deschidem la maxim termostatele daca vrem aceeasi temperatura.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt calculatoare online de necesar termic, unde introduci mai multe variabile (zona, suprafata, pereti exteriori, grad de izolare, suprafete vitrate samd) si vei obtine necesarul termic al casei tale. Eu zic ca e in jur de 10 kW, iar asta înseamnă ca ai nevoie de o centrala de 10 kW sa incalzesti 24 din 24. Iarna tu incalzesti din panouri cel mult 8 ore din 24, deci ai avea nevoie de o centrala de 30 kW intr-o zi însorită.
Nu poti compara pufferul cu un boiler, in boiler apa se tine calda 23 de ore pentru a fi folosita o ora, in puffer o "racesti" continuu plimband-o prin instalație.
Sau calculeaza invers, ai o centrala pe lemne de cel putin 20 de kW si vrei sa o inlocuiesti cu o centrala de 4 kW, care sa funcționeze doar 8 ore pe zi...

Bula
| Bula a răspuns:

O centrala termica de 27Kw (pe gaz) abia face fata la incalzirea unei locuinte de 120mp.
In plus, cand este innorat si/sau noapte ai tremura de frig.

| mihai69 a răspuns:

Sigur nu face față.

| NLS a răspuns:

4KW e foarte putin.
Dar nu ai fost foarte exact in ceea ce doresti sa faci.
Sa legi impreuna panourile fotovoltaice pe acelasi circuit presupun.
Depinde aici cat poti produce cu panourile.
Dar problema ramane:
pentru a incalzi o casa de marime medie (120-150mp) ai nevoie de 15-18kW).
Plus inca 7-8kw pentru a produce apa calda.

| Andrey19Apr explică (pentru NLS):

Scuze dacă nu am fost clar. Mă refer la faptul ca vreau schimb centrala pe lemne cu cea electrică de 4 kw să încălzească pufferul și din el să plece în casă. Cum un boiler pe rezistență de 2 kw încălzește lejer 200 l și menține temperatura în el așa și centrala de 4 kw cu pufferul de 1000.
Termostatul să fie pe centrală și apă în puffer rămânând caldă centrala se oprește. Pufferul având pompa de recilculare proprie apa continuă să fie pompată în calorifere și așa temperatura scade la termostat în câteva ore. Sper ca am reușit să detaliez cat mai bine. Nu sunt de meserie, vreau să mă informez de metoda. Mulțumesc!
Și încă ceva. Panourile fotovoltaice vin ca să reducă factura la curent, ca presupun ca o sa fie foarte mare.

| Andrey19Apr explică (pentru NLS):

Mulțumesc de informații!

| NLS a răspuns (pentru Andrey19Apr):

Poate ne arati boilerul acela ce incalzeste 200l apa.
Boilerele, de orice fel ar fi, incalzesc apa instant, o cantitate mica de apa trece la un moment dat prin ele.

Si chiar daca sunt legate la un puffer, apa ramane acolo, nu se recircula printr-un sistem de tevi, prin camere neincalzite, etc

Asta e diferenta, si de asta nu sunt suficienti 4Kw nici pe departe pentru INCALZIRE de INCAPERI.

Exista calcul pentru calorifere, in functie de volumul incaperilor si alti factori (cum ar fi izolatia, usi si ferestre de termopan, etc)

si in urma acestor calcule, se alege centrala.
Asa cunosc proiectantii de instalatii termice ce putere de centrala se preteaza pentru o anumita locuinta.

Pentru un total de 120-150m, ies undeva la 17kw (+-).
Si restul pana la 22-24kw (cam asa se alege in definitiv o centrala pentru o casa de marime medie) sunt pentru a produce apa calda.

Am shimbat centrala anul trecut, si am ales WOLF ( o firma decenta, nici cea mai cea, nici problematica).
Centrala veche avea peste 40 de ani, si avea 50kw (pufferul era si el urias).
Centrala noua are 20kw, pompa e setata la 60%, dar am setat sa recircule mai des.
Asa am fost sfatuiti de tehnicianul de la WOLF.

Deci aproximativ 10-11kw folosim pentru incalzire, si vreau sa spun ca nu murim de cald.
Iernile trecute faceam caldura pe treapta 3 iarna, acum trebuie sa deschidem la maxim termostatele daca vrem aceeasi temperatura.

| NuCitescNotificari a răspuns:

O sa facă spate, asa e la ţară