| AdrianThorAdrian a întrebat:

Merita pompa de caldura aer apa?

Pentru o casa de 180mp utili (P+E+Mansarda inalta), am decis sa optez pentru incalzire in pardoseala pe toata suprafata si gresie pentru eficienta.
Problema apare la alegerea variantei cele mai bune pentru incalzire. Las mai jos urmatoarele detalii:
- Sa am gaze in casa costa undeva la 15000 ron (fara centrala).
- Casa e izolata cu polistiren de 10 si vata acoperis, caramida de 25
- Pot pune undeva la 3-4 kw fotovoltaice orientate spre Sud

Ma tenteaza sa pun fotovoltaice si pompa de caldura aer apa si sa raman astfel doar pe curent, curent pe care in mare parte l-as produce.
Un alt detaliu important ar fi ca lucrez de acasa si astfel mare parte din curentul necesar este in timpul zilei, fiind astfel eficient sa pun panouri fotovoltaice.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu prea. Pompele de caldura sunt foarte scumpe si oricat ar fi de eficiente, tot iesi mai scump decat pe gaz.
Pentru incalzire nici fotovoltaicele nu sunt cea mai buna solutie, mai bine mergi pe tuburi vidate si un puffer, incalzesti apa pe care o circuli prin pardoseala, iar surplusul il depozitezi in puffer pentru noapte. De backup pui si o centrala pe gaz.
Fotovoltaicele vor deveni rentabile doar cand compensarea intre ce produci si ce consumi se va face la kWh.

Bula
| Bula a răspuns:

3-4Kw din elemente fotovoltaice nu ajung sa asiguri necesarul de curent pentru casa (intervin zilele innorate, precum si noptile).
Pentru incalzire, trebuie cunoscute caracteristicile termice ale peretilor, izolatiilor, in general pierderea de energie termica REALA al constructiei.
Apeleaza la un proiectant energetic pentru rezolvarea proiectului si punerea in aplicare!

| darrio2007 a răspuns:

Ce intelegi prin pompa de caldura aer apa? Că nu prea inteleg.