| kyrcea a întrebat:

Buna ziua. Doresc sa inchid bucataria si trebuie sa mai fac vreo 40 cm de perete fals din rigips. Nu ma pricep ce profile sa fac comanda. De montat le montez insa nu stiu ce sa cumpar. Inaltimea e de 2, 25 metri si latimea ar fi de maxim 40 cm. Multumesc!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

La 40 cm poti folosi linistit doar profile UD, din care sa construiesti practic doua cadre dreptunghiulare de 225x40 cm. Pentru acestea vei avea nevoie de 1060 cm de profil, la care se adauga 2 buc care vor lega cele doua cadre la tavan si la podea, deci vreo 1100 cm + pierderi.
Eu as cumpara 4 profile UD de 3 metri, astfel incat din fiecare poti confectiona cate un L de 225+40.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Profile de aluminiu CD de 6 cm latime si profile UD de 3 cm latime, bormasina rotopercutanta, dibluri, holsuruburi TN(negrese), foarfeca sau flex pentru taiat profilele, placă ghips-carton.

| darrio2007 a răspuns:

Uitasem. Si autofiletanta pentru fixarea placilor de ghips-carton.

| dullcat a răspuns:

Buna.Exista canale pe Youtube care iti arata cum sa faci. Cauta dupa cuvinte cheie.Ai destule informatii si pe siteul producatorilor, daca le scrii pe pagina de Facebook etc sigur gasesti o persoana dispusa sa te ajute.Eu am procedat asa cu mai multe magazine de materiale pentru casa si constructii.Sau cheama pe cineva in domeniu, asa cum deja s-a scris mai sus.

https://www.youtube.com/results?search_query=perete+fals+din+rigips

Răspuns utilizator avertizat