| petronela1429 a întrebat:

poate cineva sa ami zica cineva de unde pot sa fac rost de cablu electric de 25 cu 16 pentru a schimba cablu de pe casa pina pe stilpul de curent, 25 pe faza si 16 pe nul,asa mi-a zis un electrician, am nevoie de aproximativ 100 de metri, multumesc.

5 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Daca nu ai un magazin de profil electrice in zona, cauta la un baumax, praktiker sau dedeman. Gasesti in mod sigur.

| RAY a răspuns:

Nu ai voie sa scimbi cabluri, trebuie sa suni la eu au ei, vrei sa mori tu crezi ca e de joaca cu curentul

| relian a răspuns (pentru RAY):

Poate omu vrea sa gaseasca doar cablu si aia doar sal instaleze, pentru ca daca cumperi cablu de la ei te costa enorm. Daca il cumperi de la un supermarket te duce mai ieftin.Banui ca asa vrea sa faca.De instalat el singur nu face asta, pentru ca nu are cum.Dar daca un electrician i-a zis probabil ala ii face instalarea ilegal, adica fara ca cei de distribuie energia sa stie.Asta pentru ca aia te jupoaie, asta stiu sigur ca si mama vrea sa faca la fel.Si electricianu in cauza tot la aia lucra dar o sa-i faca fara stirea alora si cu bani f putini.Asta e un lucru bun sai invete minte.Asa ceva nu e normal sa iti ia bani f multi pentru linia lor.Tu platesti curentul si ca sa-l cumperi ei trebuie sa iti puna la dispoztie o cale, adica pina la contor sa plateasca ei si doar cei dupa sa platesti tu.i te mai miri ca de ce e coruptie. Uite de aia ca omu nara sa dea stiu si eu citeva mii de lei doar pentru citeva ore de munca ale unui electrician de la o companie anume.

| LIN2010 a răspuns:

Bransamentul de la retea (stalp)si pana la contorul electric inclusiv, apartine Distribuitorului de energie electrica, si daca trebuie inlocuit se face pe cheltuiala acestuia.Dca insa vrei neaparat sa-l inlocuiesti, atunci gasesti in magazinele de profil, si se numeste conductor torsadat de bransament 25+16(mm patrati, si 25 se monteaza pe nul si 16 pe faza).

| einsteinchen a răspuns:

Acest tip de cablu se foloseste la bransamente trifazate. Aveti curent trifazat la casa dumneavoastra? Daca nu, mai cereti o parere si altui electrician.

Daca aveti trifazat atunci poate asta va ajuta:http://www.cablurielectrice.net/......by-3x2516/

Daca nu, cautati pe Google: cablu electric 3x25+16.