| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa am curent electric la vreo 40 de metri de casa ( intr-un garaj ), şi mă gândeam sa trag doar faza(printr-un fir monofilar destul de gros). întrebarea mea ar fi dacă as putea sa iau nulul de da un fier bătut în pământ.
Ar creste consumul?
Ar fi pericol mare de electrocutare?
Ce părere aveți?
Sau poate aveți ceva sfaturi.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vrei sa reinventezi roata? Cumpara 50m de cablu cu doua sau trei fire si ai rezolvat problema, fara impovizatii, fara pericole, fara fiere batute in pamant.

| darrio2007 a răspuns:

Cu un prelungitor se rezolva mai usor problema.Te complici prea mult cu ce vrei tu sa faci.

| neutrino a răspuns:

Nu te juca cu "focul" fand tot felul de improvizatii proaste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar nu am doua fire am doar un fir.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Te complici prea mult.
De ce nu folosesti un prelungitor facut de tine prin nadirea unui conductor pentru a obtine lungimea dorita?
Pur si simplu il bagi in priza si ai obtinut curent electric sigur si simplu, singura grija pe care sa o ai este sa izolezi bine lipitura dintre cabluri.Eu as recomanda ca conductorului sa ii bagi o teava pentru protectie si sa ii sapi un sant in pamant, apoi sa il acoperi.Ca si cum il bagi subteran, nu trebuie adanime mare.
Va trebui insa sa folosesti un cablu cu diametru mare, cu cat diametrul conductorului este mai mare cu atat pierderea de curent prin conductor este mai mica.
Te salut,
Adrian!