| NoTurbinaNoGood a întrebat:

Daca este vreun electrician printre noi: Doresc sa duc un racord monofazat, de la casa (insa alimentat imediat dupa contor), pana la garaj, unde estimez consum de pana la 4kW.
Este vorba de aproximativ 50 de metri, dintre care 20 si ceva pe cale aeriana. Ce fel de cablu imi trebuie?
Este suficient 2x2.5mm, din cupru, litat?
Voi chema un electrician, dar vreau sa-mi fac o idee de costuri.

Răspuns Câştigător
| IonutzMariusz a răspuns:

La branșamente se folosește de obicei cablu de dimensiune mai mare.
Poți folosi cablu de 3x6mm de tip CYY-F (masiv) e cam 11 lei metrul (dar poți folosi și 2x6mm dar nu cred că mai investești încă într-o împământare (asta dacă nu a ai, dacă o ai și se încadrează în datele date de normativ de 4Ohm trebuie să folosești cablu de 3x6mm)
Ce dorești să faci la garaj?
Care este puterea instalată înscrisă pe contractul de furnizare a energiei electrice

| NoTurbinaNoGood explică (pentru IonutzMariusz):

Nu stiu ce contract exista, e instalatie foarte veche la casa, am stalp in curte.
La garaj vor fi in jur de 4 tuburi neon de 40W, iar consumatori mai mari, un compresor de 3kW, si aparat de sudura MIG invertor, nu stiu exact cam cat consuma in timpul sudurii, probabil intre 2 si 3kW. Nu va fi folosit mai mult de un aparat pe rand.
20A am impresia ca e siguranta principala de la intrarea in instalatie, deci banuiesc ca asta este maximul.
Sunt constient ca nu mai trebuie sa existe consumatori in casa, atunci cand se lucreaza in garaj, oricum nu locuieste nimeni acolo.

| NoTurbinaNoGood explică (pentru IonutzMariusz):

Si o intrebare legata de partea aeriana: cum rezista CYY-F, atarnat? Are nevoie de spranga?
Daca as decide sa il ingrop, la ce adancime ar fi necesar, si ce invelis as putea folosi?

| IonutzMariusz a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pentru a putea dispune un cablu electric în subteran vei avea nevoi de tub de protecție din PVC ignifug (copex) în funcție de dimensiunea conductoarelor.
La o adâncime de 50 de centimetri zic eu dar aici depinde cu îți e ușor.
Eu am tras aerian pe distanță de 25m 4x2, 5mm tensiune 220V dar folosesc 2 faze separate adică conductorul numărul 1 este fază care pleacă din tabloul de distribuție și ajunge în locul cu pricina în doză (faza folosită pentru iluminat) iar de la aceeași bornă de fază am conectat al doilea conductor care alimentează prizele celelalte 2 unul e nul iar celălalt PE (împământare)
Dacă îl dispui aerian trebuie să fie bine "legat" la capete și să nu fie prea strâns deoarece iarna se contractă iar vara se dilată.

5 răspunsuri:
| LostInPark a răspuns:

La 4000W trebuie sa folosesti un cablu mai gros 4-5mm.
Pierderi nu prea ai la 50m, doar caderi de tensiune de max 5% (se accepta, apar doar cand cuplezi si decuplezi utilajele)
Eu fac masuratori de la turbine pana la consola de alimentare.In 150m pierderile sunt mici.

| IonutzMariusz a răspuns:

Pentru a putea dispune un cablu electric în subteran vei avea nevoi de tub de protecție din PVC ignifug (copec) în funcție de dimensiunea conductoarelor.