| etudor a întrebat:

REVIN dupa o absenta indelungata si doresc sa ma bucur de aceeasi incredere si atentie ca si alta data.Am rugamintea de a ma ajuta cu un raspuns:cu ce substante pot stropi visinii din gradina pentru. a nu mai avorta florile si pentru a nu mai cadea chiar fructele verzi din ei? Dar merii si prunii ca sa nu mai fie fructele cu viermisori? Va multumesc anticipat! Elena

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista multe substante, mai mult sau mai putin eficace, respectiv daunatoare inclusiv organismului uman.
Cel mai bine este sa mergi la un magazin de specialitate, sa te consulti cu cei care se ocupa de aceste substante.
Sunt cateva solutii traditionale, care apara de daunatori, dar toate substantele trebuie administrate exact in perioadele optime!

O solutie combinata (pe care-l folosesc si eu se compune astfel:
1. - la 150 ml lapte se amesteca 50 ml tinctura de iod si se completeaza cu apa pana la 1 litru
2. - o lingura de praf de var si o lingura de piatra vanata (sulfat de cupru) se amesteca bine intr-un litru de apa.
Cu prima solutie putem da impotriva musculitelor si larvelor acestora, imediat DUPA caderea petalelor florilor, cand incep sa se formeze fructele (de 2-3 mm), dar solutia o putem folosi si impotriva acarilor si altor insecte marunte, inclusiv impotriva paduchilor negre de pe trandafiri (blackfly).
Cu a doua solutie putem da peste plante (mai ales pe vita de vie) cand fructele s-au format deja ca marime, dar cu minim 6 saptamani inainte sa fie culese.
Cu cele doua solutii amestecate se poate da impreuna dupa caderea petalelor si formarea inceputului fructelor, mai putin la fructele timpurii (ciresi, visini).

La toti pomii fructiferi, celmai eficace tratament este varuirea trunchilor copacilor toamna, dupa caderea frunzelor, respectiv curatirea atenta (taierea) crengilor primavara, cand apar mugurii.

| etudor explică:

MULTUMESC pentru raspuns.Am sa incerc cu prima solutie/lapte +tinctura de iod si completare de apa/, pentru meri, visini si pruni.

| relian a răspuns:

Florile cad din alte motive, nu ca nu le stropesti, alea cad daca e rece afara dupa ce pomu infloreste, asta e cea mai comuna cauza. Iara restul pentru insecte se stropeste cu insecticide, visinu in general nu prea are boli asa grave, si daca e vorba numai de pomu tau de acasa nul stropesti cu nimic altceva decat instecticide sa nu faca viermi cum spui.Pt asta mergi la un magazin care vinde substante de astea pentru agricultura sau pentru casa,intrebi acolo pentru viermi ce substanta au, iti da, stropesti de dua ori, odata cand cad petalele la floare apoi inca odata cand se formeaza fructu, cand sunt mici verzi si ai terminat lucrarea. Spui acolo uite am un visin ce substante sunt, siti recomada aia.Substante sunt multe,mereu apar altele noi. Faptul ca cad fructele verzi din ei aia s-ar putea sa fie tot de la insecte,sau ceva lipsa unor minerale, desi mai rar vezi asa ceva de la minerale, asta ar fi trebuie sa vezi si tu, pomii apar nu verzi la frunze, apar mai galbui mai in neregula, deci tiai da seama.Referitor la apa aia de ploaie ce spun unia ca dau aia e munca in zadar daca stii cei aia laughing adica iti pierzi vremea degeaba, e ca si cum, ce exemplu sa iti dau, ca si cum ai avea paduchi si dai cu apa si gata spui ai scapat de ei laughing deci lapte si tinctura de matraguna sau ceo mai fi ce mai dau unia alea sunt desene animate crede-ma laughing eu ma amuz rau de tot cand citesc astea pe aici.Merii prunii, visini, ciresti si oricare pom se stropesc cu substante chimice nu cu apa e ploaie sau cu apa de la robinet, deci se stropesc cu substante pentru vermisori cum le spui, toti fara exceptie si visinu ca si ala face viermisori stai linistit, mai rar dar face si ala.Restu de cadere a fructelor verzi cum am spsu ori de la insecte,poti avea atac masiv de pduchi de funze care sug seva la greu in detrimentu fructelor si alea vor caea,ori carente, adica lipsuri in planta de minerale, stu si eu zinc, sau carenta in K adica potasiu, da si tu acolo la baza pomului asa o mana de complex ingrsamant asa imprastiat, macar din an in paste.Hai ca mai citesc ce zic unia pe aici sa vad ce solutii de pasta de dinti au mai descoperit laughing auzi aici sulfat de cupru dai opt daunatori, asta e tare de tot, deci daca tu esti bolnav de inima sa zic asa dai cu solutie de paduci din cap si te faci sanatos laughing pfff numai profesionisti pe aici, unde mai pui ca sigur ei le si cred ca-s eficiente.Si cei mai tare e ca omoara larve de insecte adica de viermisori asta da cu siguranta laughing.Eu stiu un lucru si anume:cand ceva ma depaseste stau acasa,nu ies pe strada sa fac valuri laughing,deci asa ca idee sa stii ces aia vermisori,sunt de fapt oua dupa caz ale unei muste,ale unei insecte,care ce face? isi depunde ouale in fruct,uneori chiar atunci in floarea aia la care cad petalele,deci au un ac inteapa si isi lasa acolo ouale,care stau,cresc odata cu fructu,si larva va iesi tocmai cand fructu este copt ca sa aiba cu ce se hrani,apoi iese se face musca,fluture dupa caz si isi ia zboru,astia sunt acei virmisori,deci nu stropesti sa omori nici o larva ca nai unde,nu ai ce, omori adultii care vin sa se imperecheze si sa depuna oua in fructe, aia omori, iar timpul ala optim este de fapt timpul maxim in care ies cele mai multe insecte la imperecheat, atunci se da si se omoara la greu, cam asta e asa in mare sa ai idee macar cum ce se maninca insectele astea.Deci poti omora si oua daca,doar daca folosesti o substanta sistemica, adica una care intra si circula cu seva pomului peste tot, deci va putea afecta si oua daca acesta a fost deja inplantat in fruct, dar de fapt stropirea aia tinteste adultii sa nu ajunga sa depuna oua sau sa se imperecheze. Daca ai nelamuriri spune, asa substante nu le stiu cum am spus astea apar de la an la an altele noi, intrebi la magazin aia iti dau ei ceva.bine nu te apuca acum sa cumperi tot ce aia iti vor explica,or sa incerce sa iti bage pe gat tot felul de substante, ca dai cu aia cu ailanta cu bla bla aia e propaganda, cei mai multi care vand substante chiar des ingineri si cam paralele cu gardu in ce priveste meseria asta de inginer, deci ei is interesati, vorbesc majoritatea sa isi vanda substantele, semintele etc.EE mai bine sa te duci si sa-i zici vreau X substanta si aia e tot, daca te intreaba pentru ce vrei s, pui nu conteaza aia vreau.Dar nu te pot ajuta cu ce substante mai sunt acum.Du-te ia numele la insecticidele astea ce se dau pentru insecte la fruct si dupa iti pot spune care ar fi buna.Ca ma uit pe net vad despre ce este vorba si stiu.Asa sa ma apuc eu sa caut substante pe net sincer as putea dar mi-e lene rau laughing si stii cum e daca nu-i pentru mine, deja pierd timpul pe aici, acum sa mai caut si mai stiu eu ce.Scuze stiu ca nu-i frumos ce zic dar macar asta o poti face si tu.

| Adrian_Adi_2000_MyH2 a răspuns:

Fertilizant Katon (1L)

+• Disponibil
lei95.00
Fertilizant Nutri Leaf 20-20-20 (2kg)

+• Disponibil
lei75.00
Fertilizant Raykat Engorde (1L)

+• Disponibil
lei45.00
Fertilizant Tecnokel Amino Mix (1L)

| etudor explică (pentru Adrian_Adi_2000_MyH2):

Imi cer scuze pentru nedumerirea mea (eu sunt cadru didactic /pensionara/ ) ca nu prea ma pricep, dar vreau sa invat inca...SUNT4 feluri de substante? Pe care le pot folosi la visini si pe care la meri, pruni si piersici? Au indicatii de folosire pe recipiente? Visinii sunt cei mai problematici ca-s plini de floare si la cules nu scot nici macar o ladita de fructe...Sotul a vrut sa ii taie si nu l-am lasat!

| Ara997 a răspuns (pentru etudor):

Cu tot respectul, doamna!
In perioada de legare a rodului sunt f. importante si precipitatiile. Ultimii ani au fost destul de secetosi. Multe persoane au avut aceasta problema in livada pur si simplu a cazut rodul. Cei mai in varsta stiu cum si ajuta solul cu ingrasamant natural (de pasare sau grajd) si udare, sapat in jur pe raza de 1m si udat.
Sper sa va fie de folos
https://www.paradisverde.ro/......fructiferi
Multa sanatate.