| JustMatt a întrebat:

Buna ziua

Sunt nou in aceasta parte, nou inseamna mai mult spre paralel.
In acest moment casa este incalzita prin intermediul sobelor de teracota si doresc sa fac mutarea pe o centrala cu gaz.
Dupa achizitionare ma gandesc sa elimin sobele, dar sotia insista pastrarea acestora, pe motivul "nu se stie...".
Nu zic ca nu are dreptate, dar ma gandeam la o varianta mai noua sa zicem, adica sa achizitionam inca o centrala dar pe lemne.

Intrebarea mea este:

Cumva se pot conecta ambele la reteaua de calorifere? ma refer la un comutator al centralelor, adica daca vreau sa folosesc iarna aceasta pe cea cu gaz, s-o opresc pe cea cu lemne sau invers (oprit cea cu gaz si pornit cea cu lemne).

Ce parere aveti?
Daca am spus ceva gersit, as dori sa-mi spuneti ca asa invat si eu, sau daca stiti alte solutii, cu cea mai mare placere o sa le citesc.

Multumesc

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Merge dar nu stiu cat de econimic va fi, in sensul ca va trebuie sa cumperi 2 centrale nu doara 1. Plus sa darami si sobele alea.Deci cel mai indicat este sa mergi pe gaz,iar daca ceva se va intimla cum zice nevasta ta nu se stie,atunci vei cumpara una pe lemne,tu deja ai sistemul facut de la centrala pe gaz,asa ca doara inlocuiesti centralele,dar numai atunci cand va fi cazul.
Sa faci ambele acum este cheltuiala aiurea,ca doara nu e ceva cum ar fi sa mergi cu vaporu pe mare si stai trebuie barca de salvare laughing doara esti pe uscat,daca se intampla ceva se gasesc metode pana sa instalezi altceva.

Deci solutia cea mai buna este sa pui centrala aia pe gaz,darami sobele alea,asta sa ai spatiu mai mult si aia e tot.
O centrala pe lemne necesita si un spatiu mai mare, trebuie montata undeva, intr'o magazie, banui ca nu ai, ori daca ai atunci e bine, dar tot nu vad rostu sa cumperi acum ambele.
Eu asa as face.Si sa nu uit as izola casa f bine,banii aia de pe centrala pe lemn i-as baga in izolatie,dar izolatie facuta cu cap,la interior nu afara sa izolez nimic laughing asa cum fac majoritatea prin RO.

Cunosc pe cineva in RO a izolat casa la interior,asa cum am mai spus si eu pe aici de N ori, omu respectiv a facut asta nu stiu daca constient, mai degraba a facut-o ca n-a avut incotro si acum nu mai face focul deloc iarna laughing asa sta, face doara ceva la bucatraie la aragaz si se face o caldura ce nu-ti imaginezi.
Dar are izolatie pe perete in interior, iar peste a pus profile si rigips, nu mai face focul de ceva ani -2-3 ani, deloc laughing i-am zis ba tu esti nebun.Bine ca nici pe acasa nu sta prea mult, iese pe afara mai tot timpu.Are gaze dar nu are absolut nici o instalatie de caldura.Dar a bagat vata in pereti la greu laughing a indesat.
Aprooo,am facut si eu odata ceva de genu asta in RO,la un garaj din ala din beton, am izolat peretii, am batut vata cu un par laughing peste am pus rigips si vara trebuie sa fac focu cu resou in iulie ca era fig de murai laughing iar iarna naveam treaba nu faceam deloc.
Deci decat sa bagi banii in centrale, hai aia pe gaz merita, ai nevoie, dar aia pe lemn eu zic nu lua.Demoneteza sobele alea de teracota si vindele, cat o fi, stiu ca unia cumpara si asa folosite si cu banii astia bagi izolatie la greu. Dupa o sa faci economie si la gaz.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se potlega ambele si pot funcționa si împreună si pe rand, după cum concepi instalația.
Confortul si prețul tot mai ridicat al lemnului de foc va demonstra rapid inultilitayea celei de a doua surse.
In loc sa investești intr-o a doua centrala, investește in izolație.

Bula
| Bula a răspuns:

Asculta de sotia ta si lasa sobele de teracota!
Te bagi doar in cheltuieli, iar peste 8-10 ani le schimbi fin nou.

O soba de teracota poate functiona fara probleme zeci de ani, daca a fost construit bine.
Consuma chiar mai putin decat o centrala si tine caldura ore intregi.

Poti monta un sistem de termostat pe gaz si soba va functiona asemanator unei centrale, cu caldura constanta in locuinta.

| anonimg a răspuns:

Eu zic să contactezi Romstal (sau alta firmă de instalații și să îi întrebi dacă au centrală mixtă lemn și gaz.

| sweetys a răspuns:

Practic ar merge, adica tevile de iesire/intrare apa in centrale sa fie legate la teava principala (T) si tevile centalelor sa fie prevazute cu robineti. Dar centralele nu pot fi puse una langa alta, asa ca pica ideea, iar daca le pui in incaperi diferite o sa ai un mat de tevi. Decat sa te complici ori iei o centrala si pastrezi o soba, ori te documentezi mai bine si alegi centrala care ti se portiveste. Nu are rost sa iti pui doua centrale. Nu vad rostul.

| JustMatt explică (pentru sweetys):

Am inteles, multumesc.

| CalatorCritic a răspuns:

Cu doua centrale, chiar daca merge, cheltui enorm de mult. Mai ales ca cele pe lemne sunt foarte scumpe.
De ce va temeti ca nu va mai fi utila centrala? Ca nu va fi gaz? In ce zona a tarii locuiesti.
Dar daca vrei sa impaci si varza si capra, o idee ar fi sa montezi arzatoare pe gaz in sobe. Iar daca... ceva se intampla, sobele raman cum sunt fara nici o modificare si arunci un lemn in ele.
Le poti folosi alternativ si cu gaz si cu lemne. Doar sa cureti bine hornurile, indiferent de combustibil.

| JustMatt explică:

Da, dupa multe discutii purtate cu diversi oameni, am decis sa raman la varianta de a pastra cateva sobe de teracota si daramarea celorlalte, a monta o centrala pe gaz cu conducte PPR si a investi mult mai mult in a izola casa.
Va multumesc frumos