| newaccountbye a întrebat:

Îmi poate face cineva un calcul cât ar costa sa pun centrala pe lemne ( cu tot cu instalare, țevi, materiale, calorifere, cazanul) Îmi trebuie 10 calorifere

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cine crezi ca poate face asa ceva daca nu vede schita casei? Trebuie un traseu sau 2-3, etc, ce marime au incaperile ca trebuie o anumita marime pentru fiecare calorifer, vrei sa pui teava de cupru sau alt tip de teava, vrei o centrala mai scumpa sau mai ieftina, etc?
Uite pentru calorifere https://blogdeinstalatii.ro/calculul-caloriferelor/
Uite pentru puterea centralei: https://www.eradiatoare.ro/calcul_centrala_termica.php
Apoi vine teava si manopera instalatoruluiu.
Depaseste 12-15 mii lei.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Undeva la 20.000 de euro, dar clar depinde si de ce cazan vrei, depinde daca mergi pe cupru sau pe PPR, caloriferele sunt la randul lor pe branduri si pe puteri, apoi mai sunt diverse optionale si automatizari... E greu de calculat doar asa, pe baza numarului de calorifere. Plus ca intocmirea unui deviz de materiale se face de obicei contea cost.

| regis a răspuns (pentru regis):

Erata: 20.000 ron.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu se poate.
Mai este nevoie de multi parametrii, masuratori, precum si de proiectul casei, etc.
Pretul poate varia de cateva ori doar din cauza prametrilor tehnici.