| PsyhoChild a întrebat:

Ce componente imi trebuie pentru o baie? Am deja camera facuta adica cada, chiuveta si boiler.Am si sursa de apa infinita(fantana care este chiar lana ea laughingNu intrebati cum).Am si tevi.De ce mai am nevoie?

Răspuns Câştigător
| alexsil05 a răspuns:

Hidrofor, o sursa de curent, cabluri de curent care trebuie' ingropate sub pamant, o gaura de 1-2 metri (pentru hidrofor), de obicei o priza, sau poate 2 prize, garnituri, robinete. Cam atat trebuie pentru a pompa apa din fantana, in casa.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca-ti faci o baie in casa, fa o ca lumea!
Pentru apa din fantana ai inca nevoie de:
- hidrofor (pompa de apa)
- filtru de apa la imersiune
- filtru de apa pe conducta de apa
- conducta de apa ingropata la cel putin 0, 8m in pamant sau izolat pentru -40 grade Celsius
- rezervor de apa (minim 200 litrii), dotat cu preaplin automat pentru oprirea pompei /hidroforului si izolat impotriva inghetului, precum si cu posibilitate de golire manuala pentru curatire sau la nevoie.
- tevi pentru racordare in interior
- profile de ramificare, robineti (inclusiv de siguranta, generala

Pentru evacuarea apei:
- sifon de podea
- tevi de canalizare (in podea si exterior, ingropate la minim 80cm)
- groapa de vidanjare

Si daca tot ai montat chiuveta, vana si groapa de vidanjare, cu mic efort suplimentar poti monta si un wc, sa nu mai mergi in fundul curtii... big grin

Evident, nu strica sa rezolvi si incalzirea in baie, sa nu ingheti in vana. Ideal ar fi sa montezi un cazan de baie in loc de boiler, care si incalzeste incaperea.

| PsyhoChild explică (pentru Bula):

Cum am spus nu am toaleta in fundul curtii si nu e facuta din 3 blani si o usa...pentru incalzire am calorifer.

| Bula a răspuns (pentru PsyhoChild):

In acest cazi elimini din lista mea toaleta, dar restul ramane valabil A-Z

| iwefgOficiall a răspuns:

Vezi ca o sa te pui pe cheltuit curent si bani pentru un boiler daca sursa de apa nu este cat de cat moale daca nu face clabuc o sati strice boilerul an maxim 5 ani.
Recomandat ar fi bun un dedurizator.

| BlankWhite a răspuns:

Poate un calorifer pentru baie, o oglinda, un maner de sprijin cu suport pentru hartie igienica, tot asa suporturi pentru sampon/balsam/sapun, un pantofar, un cos de rufe, un bidet daca ai nevoie etc.Bineinteles iti achizitionezi toate astea daca iti permiti.

| PsyhoChild explică (pentru BlankWhite):

Eu ma referam la lucruri pentru pomparea apei...ca doar nu vine singura in tevi.nu o sa pun un closet deoarece mi se pare scarbos sa faci treaba mare in casa...

| Pabibabum09 a răspuns (pentru PsyhoChild):

Si vrei sa spui ca te duci afara sa iti faci nevoile?! laughing

| sir sanjei a răspuns (pentru PsyhoChild):

Nu e mai scarbos sa te caci in fundul gradinii la -20 de grade?
Nu e mai scarbos sa vezi cu exactitate ce au mancat altii inaintea ta?

| PsyhoChild explică (pentru Pabibabum09):

De ce nu? ce ti se pare de ras. daca tu ai fost invatata la oras si rasfatata nu e problema mea

| PsyhoChild explică (pentru sir sanjei):

E ceva natural. oamenii la inceputul timpului ce credeai ca faceau? nici nu aveau hartie igienica pe atunci.romanii se stergeau fiecare cu un bat care avea in varf pene, ca un pamatuf la fund.si nu toate wc-urile sunt asa sa stii.eu am un fel de casa care nu e in fundul gradinii cum spui tu in care sunt doua toalete, pentru fete si baieti. oamenii de stiinta spun ca nu e normal pentru oameni sa stea ca pe scaun cand sunt la toaleta.in orice caz nu am toaleta cu blani si o usa daca la asta te gandeai

| sir sanjei a răspuns (pentru PsyhoChild):

Man, romanii se stergeau la c.ur cu bureti, coceni, pene si mai stiu eu ce acum 2000 de ani. 2000 de ani.
Nu ii contrazic pe oamenii de stiinta, dar cred ca si ei cand merg sa faca cacuta, daca pierd si mult timp pe acolo, stau pe wc si nu in picioare sau alte pozitii chinuitoare!

| Pabibabum09 a răspuns (pentru PsyhoChild):

Dragul meu, nu-s nici răsfățată si nici crescută la oras de cand ma stiu! Sunt doar un om normal du păreri personale. Plus ca nu-s eu singura care iti spune asa ceva. Nu mai judeca inainte de a te informa!winking

| PsyhoChild explică (pentru sir sanjei):

Poate chinuitoare dar nu mai faci boli la colon

| sir sanjei a răspuns (pentru PsyhoChild):

Man, cacate unde doresti si cum doresti.
Degeaba imi doresc eu cu ardoare o Romanie moderna cand cei tineri, cei care au puterea de a schimba o tara, inca mai considera ca e normal sa te caci la wc-ul din curte!
Spor!

| PsyhoChild explică (pentru sir sanjei):

Si ce daca e WC in curte? crezi ca toti ne-am nascut cu parinti procurori? in loc sa te multumesti cu ce ai te iei de altii