| Derii12 a întrebat:

Ce flori as putea pune in gradina?
Nu am preferinte la flori!

11 răspunsuri:
| tee a răspuns:

Am si eu o "gradina de floricele" sa-i zic asa. Unde am flori de primavara pe langa un gard plin de vita, unde vara nu mai ajunge soarele.
Flori de primavara: ghiocei, lalele, zambile motate, branduse si irisi.
Iar in fata casei unde este si gazon am pe margini spre gard, crini imperiali care cresc foarte inalti, crini de gradina, lupin, nemtisor, trandafiri, bujori, irisi, iarba decorativa, nasturei, crizanteme-tufanele, ceapa decorativa(perene) etc.
Iar ca plante agatatoare am glicina, trompeta turcului, clemantis, passiflora, trandafiri agatatori.
Pomisori: Rodiu dar este cam greu de intretinut (trebuie invelit iarna), liliac, calin (bulgaras alb) si un trandafir pomisor.
Sunt foarte multe flori cu care poti sa creezi un colt de paradis.
Hortensiile sunt frumoase, liliacul de vara este de vis (este asemanator cu liliacul comun, dar infloreste de vara pana toamna), garoafe, garofite, sunt o multime de flori pe care poti sa le achizitonezi de la magazin sau de la cunostinte.
Eu iti recomand florile perene in primul rand si trandafirii care sunt de vis si de toate felurile si culorile.
http://taisia.sunphoto.ro/Florile_mele
Spor la treaba!

| Cσσкiє a răspuns:

Floarea de colţ, Plectranthus, Mimoza, Hortensia, Poinsetia, dalia, lavanda, Echinaceea Purpureea, clopoţelul roz, crin asiatic, lalele, panseluţe, năsturaşi, zambile(love strucklove strucklove struckhappyhappy ), trandafiri, narcise şi garofiţe. love struck

| catina a răspuns:

Buna, eu am o gradina mica dar foarte bogata. Ce inseamna pentru mine gradina mica cca 80 m. p. In colturile gradinei unde ma invecinez cu celelalte curti - am liliac alb batut daca vrei iti dau si tie). o glicina albastra, si mana maici domnului.Am grije sa nu-i deranjeze pe vecini. Am mai plantat doua magnolii - una alba batut si una mov soiul Sussen care nu creste prea inalta, am bujori albi si rosii, lalele foarte multe culori si soiuri peste 200, de asemenea narcise, caldaruse si in locurile cu mai putin soare am multe hortensi. Toamana imi infloresc tufanelele. In cei 8o de m. p. am peste 20 de trandafiri care imi acopera aproapte toata paleta de culori.Trandafiri urcatori (3 soiuri si culori - galben cu portocaliu, siclam cu portocaliu si galben simplu).

| Malvina24 a răspuns:

Lalelele sunt minunate! uite o poza:
http://www.hopa.ro/poze/mare/1442076L_1234903212.JPG

Gradina ideala!
http://www.agenda.ro/pictures/hobby/lalelele_b.jpg

http://www.blur.ro/imagini/images/20080411183059_dsc_1487_lalea.jpg

Cu cat mai multe cu atat mai bine...
Poti spune in gradina si capsuni(si e super-mai si mananci)
http://www.albumdefamilie.ro/pics/1217538000/1999_500.jpg

Deja mi-e pofta de niste capsuni crescute natural in gradina proprie! Uite un site daca te intereseaza:
http://www.bioproduct.ro/......unilor.htm

http://www.gradinamea.ro/Plantarea_capsunilor_2679_537_1.html

http://farm1.static.flickr.com/232/496881252_e13b9211ee.jpg

| M' a răspuns:

Regina noptzii
lalele
crizanteme
trandafiri
Ochiul boului
narcise
Garofite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa sadesti flori de piatra. Sunt foarte frumoase ca decor dau un aspect de vis, nu cresc inalte, sunt ca un covoras frumos. Incearca si nu vei regreta. Mai mult decat atat, ele se prind in pamant chiar daca nu au radacini si-si lasa samanta an de an. Sunt superbe. Printre ele mai poti planta si altele mai inalte, de exemplu lalele rosii, galbene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de zona in care locuiesti, de clima de acolo, nu in ulimul rand de preferinte!

| catthshshshs a răspuns:

Trandafiri, narcise, lalele, gladiole.

| oana1 a răspuns:

Lalele si crizanteme, crini astea le am si eu in gradina

| ynnaa2 a răspuns:

1. Garoafe
2.Lalele
3.Gladiole
4.Trandafiri
5.Petunii
6.Gura leului
7.Regina nopti
8.Liliac
9.Crin
10.Busuioc...etchappy

| marijaz a răspuns:

Incerc sa-ti raspund din propria experienta, caci m-am apucat de 'gradinarit' de curand si am invatat cate ceva. In primul rand depinde cam ce astepti de la gradina ta: ai timp si placere sa te ocupi de gradina, de flori, sa le plantezi/regenerezi in fiecare an, sau preferi flori perene (care apar singure, din semintele care cad, sau din bulbi)? Vrei doar flori sau si ceva legume, fructe, ierburi aromate? Un alt aspect de luat in considerare: banuiesc ca vrei plante care sa infloreasca pe rand, astfel incat gradina ta sa fie cat mai colorata in toate anotimpurile (poate mai putin iarna happy De asemenea, vrei o gradina multicolora, bicolora sau doar o singura culoare, sau... Trebuie sa te gandesti si la inaltimea plantelor, daca sunt agatatoare sau atarna, astfel incat se le poti admira pe toate.
Flori perene: din bulbi - ghiocei, zambile, branduse, lalele, narcise, anemone, irisi, gladiole, crini;
Alte flori perene - bujori, trandafiri, echinaceea, rudbechia, aster, margareta; garofite, levantica, menta, cimbru, rosmarin, craite, carciumarese, nasturei.
Ma opersc aici, dar pentru idei (cu imagini) poti cauta pe site-uri gen incasa.ro, gradinamea.ro, gardenstore.ro, planteornamentale, 121.ro etc
Mult noroc si clipe frumoase in gradina!
Maria