| Daniel26 a întrebat:

Ce model de prelungitor de 10m recomandati pentru a-l folosi la o masina de spalat a carei cablu de alimentare este foarte scurt? Imi trebuie un prelungitor cu firul mai gros. Am incercat unul de 16A portocaliu, dar am observat ca bornele se incing. Daca folosesc un prelungitor cu firul mai scurt, tot de 16A, bornele nu se mai incalzesc. Totusi am nevoie de un prelungitor cu firul mai lung. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Niciunul. Cumperi frumos 10 m de cablu MYYM 3x1, 5 și un ștecher Schuko ceramic și schimbi cablul original.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nimic deosebit, ia de aici:
https://www.dedeman.ro/....../p/1004538

| mihai69 a răspuns:

Sigur; ia din cel recomandat de @sierra1 și ai șanse să înceapă să miroasă a ars în scurt timp. Ca să nu mai vorbim de faptul că e total contraindicat să pui ÎN BAIE unde e mereu pericol să ajungă apă pe jos (nu vi s-a întâmplat niciodată să curgă apa din mașina de spălat în altă parte decât ar fi trebuit?!?) un conductor electric și o conexiune neprotejate!

| Daniel26 explică (pentru mihai69):

Da, asa este, s-a mai scurs apa din masina in baie pentru ca nu este pesfect plan jos. Solutia dvs mi se pare foarte buna, nu m-am gandit la varianta asta. Multumesc. In Dedeman gasesc? Oare imi monteaza ei stecherul la cablu? Nu ma pricep.

| mihai69 a răspuns (pentru Daniel26):

Montarea ștecherului e ceva super simplu, nu ai nevoie de multă inginerie pentru asta.
http://youtu.be/d9ANQ61YQ70
În plus, ar fi de preferat să dai o gaură în tocul ușii prin care să treci firul și abia apoi să pui ștecherul.
Succes! (Atenție să pui firele respectând culorile! notează pe o hârtie cum erau la cablul original și le pui la fel).

| Daniel26 explică (pentru mihai69):

Ok, multumesc!

| relian a răspuns (pentru Daniel26):

Ca sa faci tu prelungitor, trebuie sa stii cati kw are masina de spalat, apoi stii cam ce calbu ca grosime sa folosesti.Nu gata iau un cablu de care o fi si am facut prelungitor.Deci uitate pe masina, undeva scrie de kw, revina si eu iti zic exact cat de gros trebuie sa fie cablu.

In RO inca sunt masini care incalzesc apa? Ce rahaturi de masini laughing de aia vi se strica tot timpul masinile alea.
O masina de spalat nu trebuie deloc sa incalzeasca apa, de aia ai boiler, mai ales daca la boiler incalzesti apa cu gaz, pai iesi mult mai ieftin si consumu la masina de spalat.
Dar na cine sa faca schimbari.Eu am vazut ambele situatii, adica cu masini care incalzesc apa si care nu, alea care nu incalzesc apa sunt cele mai bune.
Acolo unde ai masina de spalat se pun 2 robineti, unu de apa rece, alantu de apa calda.Bine ca masina trebuie sa traga singura apa,deci ma gandeam ca au schimbat aia raile alea de masini,dar se pare ca nu.
Asta e,asa se intampla in UE tara lu papura voda,unde nimic nu merge inainte, se para ca aia tot stagneaza laughing stau pe loc, nimic imbunatatit.

Deci prelungitoru ala il faci doar stiind kw la masina, ori bagi cablu f gros, asta pentru ca masina ta are element care incalzeste apa si ala consuma, deci ai nevoie de cablu gros.Normal la un prelungitor totdeauna se foloseste cablu litat.
In sf cata filosofie pentru nimic laughing cel mai simplu mergi la magazin la dedeman cum ai zis si zile alora ce anume doresti sa faci si te ajuta ei, stiu aia ce sa-ti dea, ori sati recomande.

| Treaem24 a răspuns:

Dai ce am facut eu m-am dus la magazin am cumparat stecher tripla si cablu de 2.5 grosime si lungime cat ai nevoie rezista mult mai bine

| Daniel26 explică (pentru Treaem24):

Cablul de 2.5 grosime este si mai gros decat cel recomandat de dl. Mihai mai sus? Daca rezista mai bine. Cu atat mai bine. Multumesc pentru raspuns.

| Daniel26 explică (pentru Treaem24):

Modelul asta cu 3 fire e bun, nu? https://www.dedeman.ro/....../p/1041400

| Treaem24 a răspuns (pentru Daniel26):

Mai bine din lita ca din ala nul poti face cerc