| alexpuya27 a întrebat:

As dori sa imi spuneti de ce materiale as avea nevoie pentru. a instala intr-o baie de bloc o masina de spalat si ce firma sau model de priza(nu turcesti!)imi recomandati pentru. aparate mari consumatoare precum boiler electric sau masina de spalat?

7 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Ia priza Gewiss sau Merlin Gerin, dar in baie nu se monteaza priza.

| carpediem a răspuns:

La partea de apa poti face o improvizatie cu un furtun de alimentare cu apa si unul de evacuare care se gasesc la diferite lungimi, sau poti face o derivatie din instalatia de apa rece asta fiind varianta mai scumpa si ai nevoie de:un teu de 1/2 pe care i-l vei monta intre racordul de apa rece de la lavoar, un niplu de 1/2 care se pune intre teu si racordul de la baterie, un conector pexal 16mm cu 1/2(f.e.),care vine in teu si pleci cu pexalul si la masina in pexal un conector pexal 16mmcu 1/2(f.i) in care vine robinet de masina de spalat(un capat este de 1/2 si celalalt de 3/4 in care vine furtunul masinii. Etanseitatea infiletarilor cu banda de teflon, eu prefer canepa, dar nu cred ca sti sa o pui. F.e. si f.i. inseamna filet interior sau exterior. Ti-am zis asa ca sa stii cum sa ceri la magazin. Daca ai o bormasina cu percutie poti lua si cleme sa prinzi pexalul de perete, iar daca ai un colt stramnt poti pune cot egal de 16mm.Indicat ar fi sa pui si un filtru y pentru impuritati si un filtru magnetic pentru dedurizare sa protejezi masina de calcar. Bafta si nu te descuraja daca cuge la infiletari, pui mai mult teflon.

| GenetiX a răspuns:

Daca consumatorul tau, boiler sau masina de spalat.nu depaseste 2000W atunci poti folosii priza actuala, ma refer la trasee. Priza se poate schimba cu una ceramica. De asemenea stecher tot ceramic. Daca insa depaseste valoarea de 2000W este recomandat sa aiba un traseu unic de la tablou, executat cu conductor de Cupru 3x4mm patrati.

Nota: 2000W/priza/traseu nici vorba ca daca pui un prelungitor.din aceeasi priza o sa alimentezi tot cate 2000W. Sa nu uitam ca practiv tot apartamentul e calculat de regula pana in 2800W, si fac referire la tot traseul pana la bransare.

Info: Daca sarma folosita in traseele actuale este Aluminiu, poti scadea vreo 300 din fiecare cifra pomenita.
Va fi necesara recalibrarea sigurantelor daca adaugi ceva in circuit.

| piciuk a răspuns:

Masina de spalat nu se instaleaza in baie, asta daca vrei sa o ai ceva vreme de acum incolo.Va rugini.cel mai bine e in bucatarie, foarte aproape de chiuveta, pentru a face mai usor si alimentarea cat si evacuarea.

| alexpuya27 explică:

Thanks! Bine ca m-ai lamurit in legatura cu partea de electrica.Dar ce robineti, tevi sau ce mai am nevoie la partea de apa?

| alexpuya27 explică:

Pt. carpediem sa stii ca alimentarea cu curent electric a masini de spalat o sa o fac din holul apartamentului.In casa am 2 circuite speciale unul pentru. boilerul electric e facut pe sarma de cupru de3x4 mm patrati si protejat de o siguranta Moeller de 20A iar celalalt pentru. bucatarie tot pe cupru si tot acelasi model de siguranta

| TeodorVlad a răspuns:

Nu instala masina de spalat in baie. Aburul din baie va ataca emailul aparind ulterior rugina. Tot aburul va distruge in timp electronica din masina de spalat. Si tot aburul ar putea crea accidente prin electrocutare.