| LeMilia a întrebat:

Ce pot face pentru a scapa definitiv de gandacii de bucatarie? Stau la camin si vin pe teava... mi-e superscrba de ei, dar nu stiu ce sa fac...

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Si eu recomand Regent - costa putin, efortul este minim iar efectul unei fiole dureaza cateva luni.
Preventiv etanseaza toate gaurile utilizand spuma poliuretanica sau o simpla banda izolatoare. Pentru acoperirea aerisirilor poti folosi un dreptunghi de folie sau o hartie, lipita cu un chenar de banda (atentie insa la riscuri, mai ales daca folositi gaz sau lemne pentru incalzit sau gatit).

cristian
| cristian a răspuns:

Etansezi rosturile tevilor. Poti folosi spuma poliuretanica.
Faci curatenie zilnic.Nu lasi nimic de mancare descoperit.
Poti folosi praf de acid boric care instaleaza sterilitatea la gandaci si nu se mai reproduc. Poti face o dezinsectie locala.
Poti apela la administratorii caminului si le soliciti o dazinsectie-deratizare generala a intregului camin.Aceasta operatie se face printr-o firma specializata.
Poti varui periodic preventiv.

daniela
| daniela a răspuns:

Cumpara de la Petshop o fiola de REGENT (REGENT 200 SC
Insecticid
Mod de actiune
Regent actioneaza asupra sistemului nervos central al insectelor prin blocarea receptorilol acidului gama aminobutric), dilueaz-o intr-o sticla de 1, 5 l apa si apoi pulverizeazo bine prin camera (ma refer pe la colturi si pe plinta). Repeta figura dupa 1 saptamana si inca dupa o saptamana. (cica asta ar fi perioada de incubatie a gandacilor de bucatarie ). Nu spala podeau in perioada asta ca solutia sa ramana pe podea.

| miry a răspuns:

Du-te la un cabinet veterinar sau la un magazin specializat cu mancare pentru caini si ceri o fiola cu solutie regent pe care o dizolvi in nu stiu exact cati litri de apa dar scrie sigur pe fiola, o pui intr-o sticla de aia de la solutie de geam sa aiba fas fasul ala pentru stropit, si pulverizezi peste tot in casa si nu vei mai avea probleme, dar ai grija ca e toxic acopera mancarea painea farfuriile paharele dupa de ai dat cu ea de 2 sau 3 ori scapi de inamicii problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
In primul rand etanseaza toate crapaturile prin care ar putea veni prin zidarie. Apoi curata in bucatarie, sa nu fie nici un pic de mizerie.
Cumperi una sau doua fiole de REGENT, de la farmaciile veterinare, faci solutia asa cum scrie pe fiola, apoi o pulverizezi in jurul ferestrei (in partea din interior), in toate colturile si muchiile facute de zidarie din bucatarie, pe sub frigider, mobilier.
Dupa ce ai dat cu solutie sa nu mai speli locul respectiv 2-3 zile. Incearca sa pastrezi foarte bine curatenia. Sa nu lasi (chiar daca esti superobosita) farfurii nespalate in chiuveta sau firmituri de paine sau returi de mancare pe masa sau in alt loc in bucatarie. Incearca sa dai cu aceasta solutie peste tot in camera unde stai, chiar si la baie si la usa de la intrare.
Apoi incearca sa stai de vorba cu vecinii tai sa faca si ei acelasi lucru ca si tine. Daca ei nu vor sa dea cu REGENT sau sa-si faca curat, tu ai facut pentru o perioada, dar apoi te vor invada din nou (peste vreo cateva luni cand efectul Regentului va disparea). In acest caz ai putea sa repeti operatia...cam din 5 in 5 luni de zile.
Mult succes!
Daniela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
Sau cel mai bine, cred ca ar trebui sa-ti gasesti in alta parte...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va dezamagesc, dar fiola de Regent nu se mai gaseste(nu se mai fabrica). Au altceva acum dar nu cu aceeasi eficienta. Poate mai sunt pe stoc la unele pet shop-uri.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acid boric pe o felie de paine stropita cu apa si asezata pe un capac de cutie de lavabil sau un capac de borcan pui in mai mute zone ale inaperii

| vololo a răspuns:

MUTATE