| SingleForOne a întrebat:

Ce soluție aș putea folosi să scot gheața de pe trotuare, fără să o sparg sau să torn apă fierbinte?
În ultimele zile, am trotuarele pline de gheață.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Clorura de calciu.

regis
| regis a răspuns:

Nu pune sare, daca vrei sa mai ai trotuar si in restul anului. Sarea ataca cimentul si compusii lui, astfel ca trotuarul tau se va măcina rapid.

| mont a răspuns:

Mai bine sa te bucuri de ea decat sa o strici, si asa iarna e scurta si perioadele cu gheata/zapada pe jos tot mai scurte. Daca chiar e musai sa o strici poti da cu sare. Nu da cu apa calda ca aia ingheata rapid la loc, mai repede si decat apa rece.

| SingleForOne explică (pentru mont):

Cum să mă bucur dacă alunec, și-mi rup/sparg ceva?

| mont a răspuns (pentru SingleForOne):

Poti sa o iei in gluma, amuzament cand aluneci, grija sa nu te lovesti cand cazi, etc. cum face lumea si cand merge la patinoar. Eu ma bucur de fiecare zi cu zapada/gheata, merg si la munte intentionat cand sunt astfel de conditii big grin

| Bogdan0783 a răspuns:

Clorura de calciu sau sare cu nisip.

| Eusuntingineru a răspuns:

Sare + nisip. Amestec exact cum folosestlc autoritatile. Enjoy

| anonym2024 a răspuns:

Există mai multe opțiuni pentru a îndepărta gheața de pe trotuare fără a o sparge sau a turna apă fierbinte. Iată câteva sugestii:

Sare de uz alimentar: Răspândirea unei cantități moderate de sare de uz alimentar pe suprafața gheții poate ajuta la topirea acesteia. Sarea scade punctul de îngheț al apei, facilitând topirea gheții la temperaturi mai scăzute. Totuși, trebuie utilizată cu moderație, deoarece excesul de sare poate avea impact asupra mediului și a plantelor.

Nisip sau cenușă: Răspândirea de nisip sau cenușă pe suprafața gheții oferă aderență și poate facilita mersul pe trotuar. De asemenea, nisipul nu afectează mediul înconjurător.

Substanțe de topire a gheții pe bază de clorură de calciu sau magneziu: Aceste substanțe pot ajuta la topirea gheții la temperaturi mai scăzute decât sarea obișnuită și nu sunt la fel de dăunătoare pentru plante și mediul înconjurător.

Ape antiderapante speciale pentru gheață: Există produse comerciale, sub formă de spray sau granule, care pot fi utilizate pentru a îndepărta gheața și pentru a preveni alunecarea pe trotuare.

Indiferent de soluția pe care o alegi, este important să citești instrucțiunile de utilizare și să respecți recomandările producătorilor pentru a asigura eficiența și siguranța produselor utilizate.